Любопитни факти след успеха на Григор Димитров

08-05-2013 13:57 | Станко Димов

Победата на Григор Димитров над Новак Джокович получи невероятен отзвук в българските и световните агенции. Двубоят обаче имаше и няколко исторически факти, както и чисто статистически любопитни такива, които споделяме в следващите редове. Може би най-важният – България вече има представител с победа над действащ №1 в света!  Ето и останалите факти:

-    Григор Димитров записа първата си победа над действащ №1 в света. Това е историческо постижение за България и българския спорт като цяло!

-    Победата е трета за Григор Димитров над състезател от Топ 10 (Бердих, Маями 2012, Типсаревич, Монте Карло 2013). Гришо има още един успех над състезател от челната десетка – над Марди Фиш, но двубоят бе за „Хопман Къп” и не влиза в официалната статистика.

-    Двубоят между Димитров и Джокович продължи 3:05 часа. Това е най-дългата среща от началото на годината (във формат 2 от 3 сета).

Григор Димитров вече има 15 победи и 0 загуби през 2013-а, след като е спечелил първия сет в двубой.

-    Григор Димитров е най-младият представител в Топ 30. 21-годишният българин започна седмицата като №28 в класацията на професионалистите. Другите младоци в челото са Милош Раонич (22 години, №14), Кей Нишикори (23 години, №16), Йежи Янович (22 години, №24), Мартин Клизан (23 години, №30).

-    Следващият съперник от Топ 10, който Гришо може да срещне в Мадрид е Жо-Вилфред Цонга. Евентуален мач между двамата може да се случи на четвъртфинал.