Мъри шамароса Надал в Мадрид

10-05-2015 22:42 | Станко Димов

Златка Замова, кореспондент на Tennis24.bg в Мадрид

Анди Мъри спечели втора титла на клей. След като в понеделник победи Филип Колшрайбер на финала на турнира в Мюнхен, сега британецът победи Рафаел Надал на финала в Мадрид – 6:3, 6:2.

Анди, който навършва 28 години след седмица и скоро ще става и татко, си тръгва от Мадрид с чек за почти 80 0000 евро и 1000 АТП точки. За Рафа остават 600 точки с премия от 392 000 евро.

Мъри направи перфектен мач с отлична тактика, подготвена от треньорката му Амели Моресмо. Той дръпна с 3:0 и 4:1 със стабилен сервис, пресиращ ретур и перфектен форхенд. Рафа опита да промени играта си, започна да излиза успешно напред и да атакува с минаващи удари по диагоналите. Той изпусна 2 възможности за пробив в шестия гейм, и след 2:5 не можа да го спаси, въпреки огромната подкрепа на претъпкания  с 12 500 централен корт.

Анди дръпна 4:0 в втория сет, въпреки че Рафа опитваше да атакува. Британецът се защитаваше отлично и контраатакуваше, дори направи 7 поредни точки. Имаше интересни и дълги разигравания на високо ниво, но Рафа направи грешки във важните моменти, въпреки че се бори до края.

Анди варираше играта, успяваше да намери къде да удари испанеца и за час и 28 минути затвори финала.

За Анди е втора титла в турнира и първа на червено в Каха Махика. Той спечели и през 2008, когато състезанието се провеждаше на твърда настилка.

Загубата тази вечер означава, че от понеделник Рафа Надал ще се свлече до №7 в ранглистата. Това ще бъде първи път от 10 години насам, в който испанецът напуска Топ 5 на елита (№7 през 2 май 2005).