Сестри Стоеви донесоха първо злато за България в Баку

27-06-2015 16:43 | Любомир Тодоров

Водачките в схемата на двойки на турнира по бадминтон в Баку Габриела и Стефани Стоеви донесоха първия златен медал за България от Европейските игри. На финала те победиха с 21:12, 23:21 Екатерина Болотова и Евгения Косецка от Русия след 37 минути игра.

Българките бяха подкрепяни мощно от националите ни по волейбол, както бяха обещали още вчера момчетата на Ники Желязков, и от бронзовата медалистка Петя Неделчева.

Мачът започна с дълги разигравания. Сестрите постепенно натрупаха аванс, защото грешаха по-рядко и преодоляха бързо нервното напрежение. Задължителната почивка дойде при 11:6 точки за Стоеви. Хасковлийките продължиха да доминират и стигнаха до 18:11 след две поредни непредизвикани грешки на рускините. При 20:12 нашите момичета стигнаха до осем гейм пойнта. Те успяха при първия след отлично изпълнение на Габриела, която приключи частта след 17 минути.

Болотова и Косецка взеха преднина в началото на втората част, която достигна до четири точки при 5:1. Българките намериха синхрона си, започнаха да разпределят отлично перото в незащитените зони на съперничките и изравниха при 8:8. Почивката дойде при 11:9 за руските бадминтонистки. Стоеви поведоха при 15:14. Стигна се до 20:17 след смач на Стефани. Съперничките обаче отразиха трите мачпойнта. След това не успяха и при четвъртия. Но при петата възможност Габи беше безкомпромисна и затвори двубоя със смач от линията за начален удар.

Сестри Стоеви, които са 15-и в световната ранглиста, спечелиха и шестте си двубоя в Баку без да загубят и гейм.