Джокович и Мъри ще спорят за титлата

05-07-2013 00:00 | Станко Димов
Световният номер едно в тениса Новак Джокович ще се бори за втора титла от Wimbledon. Това стана факт, след като сръбският тенисист надделя в петсетов мач над осмия в схемата Хуан Мартин дел Потро от Аржентина със 7:5, 4:6, 7:6(3), 6:7(6), 6:3. Двубоят продължи 4 часа и 42 минути игра на централния корт в Лондон, което го прави най-дългия полуфинал в историята на турнира. Негов съперник за трофея ще бъде №2 в схемата и миналогодишен финалист Анди Мъри.

В първата част Ноле проби в последния възможен момент, в 12-ия гейм, и така спечели сета. В следващия Делпо направи единствения брейк при 4:3 и така успя да изравни сетовете.

След това двамата си размениха по още една част след тайбрек. В четвъртия сет Джокович стигна до мачбол в заключителния дълъг гейм, но южноамериканецът се спаси.

В решителната пета част шампионът в турнира от 2011 година успя да пробие за 5:3. След това Новак сервираше за място на финала, но започна с 0:30. Кулата от Тандил стигна до точка за връщане на пробива, но сърбинът се защити, стигна до мачбол и го реализира.

Джокович изненадващо доминираше на началния удар и завърши двубоя с 22 аса и общо 79 печеливши удари (48 непредизвикани грешки) срещу 4 аса (48 уинъра) и 37 грешки.

В другия полуфинал Анди Мъри се наложи над полската сензация Йежи Янович след 6:7(2), 6:4, 6:4, 6:3. 203-сантиметровият тенисист от Лодз измъкна първия сет в тайбрек, а в третия водеше с 4:1, но храбрият шотландец намери сили да го победи. Така олимпийският шампион Мъри ще има шанса да донесе на Великобритания първа титла при мъжете от турнира след успеха на Фред Пери през 1936 година.