Ноле оцеля след 5 сета за 5 часа

20-01-2013 00:00 | Станко Димов
Мечтата на Новак Джокович да стане първият тенисист с три поредни титли от Откритото първенство на Австралия е все още жива, макар че беше поставена на много сериозно изпитание от Станислас Вавринка. В осминафинален двубой световният номер едно от Белград надигра №15 в схемата след 1:6, 7:5, 6:4, 6:7(5), 12:10 в епичен двубой, продължил почти 4 часа

Мачът започна перфектно за швейцареца, който взе сета за 25 минути, след като се възползва от колебливата игра на Ноле, който направи доста грешки.

Във втората Вавринка продължи да мачка водача в схемата и поведе с 5:2 гейма. Тук Джокович се мобилизира, а съперникът му свали нивото на играта. Сърбинът взе 5 поредни гейма, за да изравни сетовете. В третия той тръгна с пробив, но Стан го върна тутакси за 1:1. Все пак трикратният шампион от Мелбърн направи още един брейк в края, за да поведе в общия резултат.

След повече от час игра олимпийският шампион на двойки от Пекин спечели четвъртия сет с тайбрек. Решаващата пета част започна в полунощ местно време. След разменени пробиви се стигна до 6:6 гейма и вече се играеше до два гейма разлика. При 11:10 Джокович стигна до два мачбола, но Вавринка ги неутрализира с отличен сервис. При третия обаче Ноле успя с фантастичен минаващ удар по диагонала. Той спечели 209-ата си точка в мача от общо 409 разиграни.

Така завърши най-дългият пети сет в Мелбърн тази година. Обезумял от радост след успеха сърбинът разкъса фланелката си. А достойният съперник напусна „Род Лейвър Арина” със сълзи на очите.

Победителят Джокович излиза срещу петия поставен Томаш Бердих във вторник на четвъртфиналите. Чехът преодоля 203-сантиметровия южноафриканец Кевин Андерсън с 6:3, 6:2, 7:6 (15).