Втора световна титла за Ашур

14-12-2012 00:00 | Станко Димов
Рами Ашур от Египет спечели световната титла по скуош на шампионата в Доха, Катар, който беше с награден фонд 325 000 долара.

На финала 25-годишният майстор от Кайро победи своя по-млад сънародник Мохамед ел Шорбаджи с 2:11, 11:6, 11:5, 9:11, 11:8. Само в първия гейм нямаше интрига. Той беше взет неочаквано лесно от 21-годишния Ел Шорбаджи.

След това Ашур се окопити и взе инициативата в свои ръце. Това му донесе следващите два гейма. И когато изглеждаше, че Рами ще спечели лесно титлата, младокът успя да изравни игрите.

Решителният пети гейм беше за Ашур, който поведе в началото, но позволи резултатът да бъде изравнен при 7:7 точки. После се стигна до 8:8, но след това по-опитният състезател наложи волята си, за да ликува в края.

За Рами това беше втора световна титла след 2008 година. „Изключително съм щастлив, че успях да победя. Не беше лесно. Мисля че с Мо направихме хубав финал, който се е харесал на зрителите. Смятам че за в бъдеще ще играем още много такива мачове с него”, заяви Ашур преди награждаването. През януари 2013 година египтянинът ще се върне на върха на световната ранглиста.