Испански ден, шампионката в Париж отпадна

04-06-2012 00:00 | Станко Димов
Трима испанци записаха победи и се класираха на четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция по тенис. Това са защитаващият титлата си Рафаел Надал, Давид Ферер и Николас Алмагро. При жените шампионката от 2011 година На Ли отпадна.

Надал се цели в седма купа от Roland Garros. Вторият поставен разгроми №13 в схемата Хуан Монако с 6:2, 6:0, 6:0 за един час и 46 минути игра на корт „Сюзан Ленглен”. Аржентинецът поведе с 2:1, но след това Рафа спечели оставащите 17 гейма в мача. Така левичарят от Манакор продължава със само 19 загубени гейма в турнира.

Следващият му опонент е неговият сънародник Николас Алмагро. Испанецът се наложи в три сета над Янко Типсаревич от Сърбия – 6:4, 6:4, 6:4.

Шестият поставен Давид Ферер пък спечели домашния двубой срещу Марсел Гранойерс с 6:3, 6:2, 6:0. Ферер очаква Анди Мъри, който надигра Ришар Гаске с 1:6, 6:4, 6:1, 6:2.

Французите останаха доволни, след като Жо-Вилфред Цонга спечели доиграването срещу Станислас Вавринка. Мачът беше спрян в неделя при 4:2 за местния любимец в петия сет. Цонга се наложи с 6:4, 7:6, 3:6, 3:6, 6:4 за общо четири часа игра и за първи път се класира на четвъртфинал в Париж, където го очаква водачът Новак Джокович.

Хуан Мартин дел Потро също се наложи в доиграване над Томаш Бердих, след като тъмнината прекъсна двубоя вчера при 2-1 сета за аржентинеца. Делпо триумфира след 7:6, 1:6, 6:3, 7:5. На четвъртфинал го чака Роджър Федерер.

При дамите китайката На Ли сдаде титлата си. Квалификантката Ярослава Шведова я надигра след 3:6, 6:2, 6:0. Азиатката направи общо 41 непредизвикани грешки, подпомогната и от агресивната игра на родената в Русия, но представяща Казахстан Шведова. Тя е едва №142 в световната ранглиста. На четвъртфинал Ярослава се изправя срещу Петра Квитова, която отвя Варвара Лепченко с 6:2, 6:1.

Втората поставена Мария Шарапова загуби сет, но успя да спечели при силен вятър срещу Клара Закопалова от Чехия с 6:4, 6:7, 6:2 след три часа игра. В абсурдния мач тенисистките не успяваха да си подхвърлят добре топката при сервис и това доведе до общо 21 пробива в мача.