14-10-2010 16:00 | Николай Драгиев

Австриецът Юрген Мелцер хвърли бомбата на турнира "Шанхай Мастърс", побеждавайки още на осминафинал световния номер 1 Рафаел Надал.

В страхотен мач "фаталният" 13-и поставен Мелцер се наложи след 6:1, 3:6, 6:3 за два часа игра. Така нито ще видим "мечтан" финал между Рафа и Роджър Федерер, нито Надал ще защити точките си от миналата година, когато бе финалист.

Австриецът предложи атакуващ стил, който бе на ръба на абсолютния риск, но това даде резултат и той постигна може би най-голямата победа в кариерата си.

Мелцер опитваше да постига печеливши удари от всяка точка на корта, миксираше прекрасно играта си с излизания на мрежата, а освен това сервисът му функционираше чудесно.

В първия сет Мелцер записа седем аса, проби два пъти подаването на Надал и напълно заслужено стигна до разгром с 6:1.

Австриецът бе подкрепян бурно от трибуните от своята прекрасна половинка - плувкинята Мирна Юкич.

Във втория сет обаче Мелцер изигра точно един слаб сервис-гейм и бе наказан жестоко. Рафа проби и затвори с 6:3, а феновете очакваха той рутинно да обърне пореден тежък двубой.

Световният номер 12 обаче си върна увереността в началото на третата част. Той спечели убедително първите си сервис-геймове и така бавно, но сигурно започна да поставя под напрежение испанеца.

При 5:2 Мелцер пропусна цели три мачбола. Единият от тях бе спасен от Рафа чрез първия му ас в целия двубой. Така на 29-годишният левичар се наложи да сервира за мача. Той го направи по много убедителен начин и записа 43-а победа в най-успешния сезон от своята кариера.

"Бях перфектен във важните точки. Горд съм с представянето си. Спечелих срещата още при 5:2, но имаше лошо отсъждане.

"След като веднъж си играл полуфинал на "Голям Шлем" (тази година) e съвсем различно. Така бе и днес," доволен бе Юрген.

Надал и Мелцер играха на полуфинал на "Ролан Гарос", където Рафа взе победа с 3:0 сета. Иначе силната серия на Мелцер в "Големия Шлем" завърши на Уимбълдън и US Open със загуби от Роджър Федерер.

Така Мелцер съвсем реално може да се намеси в битката за място сред топ 8 и класиране на "Мастърс Къп" в Лондон през ноември.