Десета титла за Григор

06-03-2011 00:00 | Станко Димов
Григор Димитров записа десета титла в кариерата си при мъжете на единично и четвърта в чалънджър. Водачът в схемата на турнира в Шербур (Франция), с награден фонд 42 500 евро плюс гостоприемство, надделя над втория поставен местен тенисист Никола Маю с 6:2, 7:6(4) за един час и 47 минути игра. Това е и най-ценният успех за първата ни ракета при големите.

Гришо избра да подава при жребия. Всеки печелеше в своите сервис геймове до шестия. В него хасковлията поведе с 40:15 и проби за 4:2. След това Димитров затвърди. Последва втори брейк и сетът завърши в полза на българина след едва 22 минути игра.

Втората част започна с пробив на Маю. Тутакси обаче Григор направи рибрейк за 1:1. Французинът обаче отново проби, като този път и затвърди за 3:1. Тийнейджърът, който живее в Париж, изравни за 3:3, като реализира третата си точка за пробив. В 12-ия гейм Димитров пропиля цели пет мачбола и в крайна сметка 29-годишният Никола Маю вкара сета в тайбрек. Смяната на полетата дойде при 4:2 точки за българина. Стигна се до 6:4 и нови две точки за спечелване на срещата и Димитров триумфира още при първата.

Шампионът завърши с шест аса и три двойни грешки и 53 процента вкаран първи начален удар.

За титлата си Григор взема 90 точки за световната ранглиста, където е №78, и 6150 евро от наградния фонд. Предишната купа за хасковлията беше спечелена на 25 септември 2010 година на чалънджъра в Банкок, с награден фонд 35 000 долара (и гостоприемство). Тогава на финала бе победен руснака Александър Кудрявцев с 6:4, 6:1.

Следващата седмица Димитров играе на чалънджъра в Сараево, Босна и Херцеговина, с награден фонд 30 000 евро. Той отново е поставен под №1 и започва с двубой срещу словака Карол Бек.