Григор на финал, би играч от Топ 50

23-10-2010 00:00 | Станко Димов
Григор Димитров се класира на седми финал тази година и четвърти на турнир от сериите „Чалънджър”. Непоставеният 19-годишне българин преодоля водача в схемата и №32 в световната ранглиста Микаел Льодра от Франция със 7:6(4), 3:6, 7:5 за два часа и две минути игра, за да достигне до финала на домашното му състезание в зала в Орлеан с награден фонд 106 500 евро. Там в неделя от 16:15 часа наше време го чака Никола Маю.

Това е най-големият успех на хасковлията при мъжете. Той записа втора победа над тенисист от Топ 50 след успеха над Томаш Бердих в Ротердам на 10 февруари 2009 година. Димитров има вече четири победи над играчи от челната стотица, като тази седмица победи пак, на същия турнир, 79-ия в света Лукаш Лацко от Словакия.

Гришо избра да сервира и направи отличен начален гейм, който приключи с два аса. В четвъртия гейм българинът достигна до точка за пробив, но практикуващият стила „сервис-мрежа” 30-годишен левичар го отрази с добър бекхенд слайс и после спечели подаването си за 2:2. Националът ни продължи да се опитва да се надиграва с Льодра в битката на мощните сервиси и два от най-красивите бекхенди с една ръка в мъжкия тенис. Двубоят вървеше с променлив успех, но Димитров показа самочувствие. Всеки от двамата печелеше подаването си и логично се стигна до тайбрек. Хасковлията направи минибрейк за 2:1 точки, а размяната на полетата дойде при резултат 4:2 за него. При 6:4 Григор стигна до два сетбола и реализира още първия след като надигра на мрежата французина. Първата част продължи 47 минути.

Във втората имаше голямо изпитание за българина в шестия гейм. Той отрази три точки за пробив, но при четвъртата направи двойна грешка и резултатът стана 2:4. После Микаел Льодра без особени проблеми стигна до изравняване на сетовете с 6:3.

Димитров показа, че не е разстроен от загубата на частта и започна заключителната с бърз сервис гейм в своя полза. В четвъртия на два пъти той имаше точка за пробив, но французинът се спаси първо с отлична игра на мрежата, а после и с ас. Григор изпусна още един брейкпойнт в осмия гейм, когато финалния му бекхенд по правата излезе минимално в аут и после Льодра изравни за 4:4. Българинът продължи да настоява и упоритостта му и желанието за победа бе възнаградено в 12-ия гейм. При сервис на съперника той поведе с 40:15 и реализира още първия мачбол, след като шампионът от Марсилия и Ийстборн изпрати топката в мрежата. Със самочувствието на голям тенисист Гришо изпрати топки в трибуните след края на двубоя.

Григор Димитров завърши срещата с 23 аса срещу 13 на Льодра. С класирането на финал той си осигури минимум 75 точки (125 при титла) и поне 9000 евро (респективно 15 300).

Другият финалист е Никола Маю от Франция. Той е на 29 години и едва №160 в световната ранглиста. 190-сантиметровият тенисист от Анже победи сънародника си Давид Гез с 6:4, 6:2. Григор го победи миналата година в Истанбул на хард с 4:6, 7:6(1), 7:6(4).Маю влезе в тенис историята с мача си срещу Иснър на Wimbledon. След три дни игра американецът надделя с 6:4, 3:6, 6:7(7), 7:6(3), 70:68 в мач от първия кръг. Или общо 183 гейма и 980 разигравания след 11 часа и пет минути игра.