Рафа стигна полуфинал в Мадрид

06-05-2016 20:07 | Tennis24.bg

Златка Замова, кореспондент на Tennis24.bg в Мадрид

Четирикратният шампион в Мутуа Мадрид Оупън (5,72 М евро) Рафаел Надал се класира за полуфиналите след 6:0, 4:6, 6:3 над Жоао Соуса. Утре испанският матадор излиза срещу шотландеца Анди Мъри (2 в схемата), от когото загуби финала миналата година.

В ложите на централния корт „Маноло Сантана” имаше доста известни лица – бизнесмени, артисти, баскетболният капитан Фелипе Рейес и футболистите Алваро Арбелоа, Кристиано Роналдо (с приятел) и Саул, които ще излязат един срещу друг на мадридския финал за Шампионската лига Реал – Атлетико на 28 май. Роналдо си тръгна малко преди края на мача.

Надал стартира уверено, грабна 7 поредни гейма и първия сет. Жоао правеше грешки и изглеждаше безпомощно. Двамата са приятели, тренираха заедно през декември в Майорка и имат общ треньор Франсиско Роуч, който помага и в екипа на Рафа.

Русолявият португалец се стегна във втората част, оправи сервиса и стана по-агресивен. На моменти дори започна да излиза на мрежата и печели точки. В шестия гейм заромоля лек дъждец, публиката отвори чадъри и почна да подсвирква, но съдията успокои „няма нищо”. Все пак при втория брейкбол за Рафа той слезе от стола си да прецени един отпечатък и реши да спре мача, докато подвижният покрив затвори корта. Поддържащият персонал дори насипа суха червена настилка, за да подобри условията от мократа земя и да увеличи скоростта на топката, забавена от дъжда (когато топките стават и по-тежки).

След 15 минути играта бе подновена, а Жоао успя да се измъкне и изравни 3:3. Дъждът не бе силен и не се повтори инцидента от женския мач с протичането на покрива и вода по една от горните трибуни. Соуса направи пробив за 5:4 и изравни сетовете като си взе гейма с добър сервис и къса топка, която Рафа не стигна.

Третата част бе най-интересна, вървеше гейм за гейм, съперниците показаха добра борба, много минаващи удари по линиите. Рафа натисна и проби за 5:3, докато Соуса бе неточен при ударите си. Испанецът взе и последния гейм с агресивна игра пред около 9000 зрители аплодиращи го на крака.