На този ден преди 7 години: Най-дългият мач в историята

24-06-2017 10:29 | Николай Драганов

Когато хората говорят за великите двубои на Уимбълдън, мислите логично се насочват към хора като Роджър Федерер, Анди Мъри, Джон МакЕнроу или сестрите Уилямс. Но през 2010 година, един наглед обикновен двубой от началната фаза на надпреварата се превърна в легендарен.

В рамките на 11 часа и 5 минути Никола Маю от Франция и Джон Иснър от САЩ изиграха 183 гейма, отбелязаха 216 аса, разиграха 980 точки. Двубоят между двамата се превърна в най-дългия в историята, преди най-после да бъде спечелен от Иснър със 70:68 гейма в петия сет, след като двамата играха в рамките на три отделни дни.

Мачът започна обикновено - Иснър взе първия сет с 6:4, а Маю обърна след 6:3, 7:6(7) в негова полза. С нов тайбрек - 7:6(3), този път на сметката на американеца, резултатът бе изравнен. Заради падането на нощта, около 21:00 часа мачът беше прекратен преди началото на втория сет.

На следващия ден двамата се завърнаха на корта около 14:00 часа следобяд, а към 17:45 мачът вече се превърна в най-дългия в историята. Резултатът бе едва 32:32 гейма. Мачът беше толкова безкраен, че при 47:47 дори таблото за резултата отказа да работи. А корт №18 в "Ол Инглънд Клъб" стана единственият, който имаше значение в този ден. Но нощта отново падна, а играта беше подновена около 15:40 на следващия ден. След още малко повече от един час, Джон Иснър най-после затвори мача. Финалният сет продължи рекордните осем часа и десет минути.

Двамата участници, както и съдията на стола, получиха специални награди, а на Корт №18 и до днес стои табела, която оказва, че именно тук е изигран най-дългият мач в историята. Двубоят счупи досегашния рекорд на Фабрис Санторо и Арно Клеман с цели четири часа и половина.