Давиденко подари полуфинал на Федерер

27-01-2010 10:36 | Николай Драгиев

Световният номер 1 Роджър Федерер ще продължи да бъде на тази позиция и след Australian Open. Той успя да излъже Николай Давиденко в четвъртфиналите на турнира с 2:6, 6:3, 6:0, 7:5. Маестрото от Базел съумя да покаже най-доброто от играта си само в отделни части от двубоя и по-скоро спечели психологическата битка с руснака. Давиденко бе във водеща позиция във втория и четвъртия сет, но сам подари важните точки на световния номер 1. Така серията на Давиденко от 13 поредни победи бе прекъсната. В същото време Федерер оформи сметката си на 23 поредни полуфинала в турнирите от Големия шлем.

От понеделник Федерер ще започне 268-ата си седмица начело на ранглистата. Само двама души имат повече от него - Пийт Сампрас с 286 и Иван Лендъл с 270.

Всичко започна кошмарно за Федерер, който направи безумните 17 непредизвикани грешки, пласира едва 49% първи сервис и логично изгуби с 2:6 първия сет от играещият отлично руснак.

Тази негативна серия продължи и при подновяването на играта. Давиденко много бързо поведе с 3:1 и сякаш бе излязъл на тренировка, а не на четвъртфинал в Мелбърн. Тук някъде започна преломният момент в мача. Федерер проби подаването на Давиденко и изравни. Световният номер 1 безпощадно се възползва от своя момент и грабна още 11 поредни гейма, което му донесе преднина от 2:1 сета - 6:3, 6:0.

Федерер поведе и с пробив на старта на четвъртия сет, който се оказа най-драматичен. Давиденко изведнъж обаче намери формата си от първия сет и обърна до 4:3. При сервис на Роджър, руснакът получи преднина от 40:0 и сякаш щеше да докара нещата до пети сет. Нищо подобно - 5 убийствени сервиса на Роджър и геймът бе спасен - 4:4.

Швейцарецът проби и при 5:4 сервираше за мача. Поведе 40:30, но при мачбола получи брутален ретур уинър от Давиденко, който на свой ред изравни за 5:5. Последва голяма драма при сервис-гейма на Давиденко, който отново се предаде пред феноменалната защита на швейцареца. Този път Федерер сервира добре и затвори мача със 7:5.

"Такъв мач минава през няколко фази. В един момент си като скала, в другия момент не можеш да направиш нищо. Слънцето много ми пречеше, чаках да се скрие и това ми помогна. Честно казано съм изненадан от това, което сторих. Да спечелиш срещу него по такъв начин е много впечатляващо", заяви Роджър пред Джим Къриър след мача.

"Сервирах за мача и той направи невероятни уинъри от ретур. Не можех да повярвам какво се случва. Като цяло имах и късмет, трябва да призная. Играх добре във втората половина от мача.

"Няма значение с кой ще играя - Джокович или Цонга. Важното за мен е, че оцелях днес", обясни още Роджър.