Приказката продължава

28-04-2018 16:28 | Николай Драганов

19-годишният Стефанос Циципас се класира за първи път в кариерата си на финал в надпревара от ATP тура.

Гръцкият тенисист се наложи със 7:5, 6:3 над световния №11 Пабло Кареньо Буста в първия полуфинал на турнира от сериите ATP 500 в Барселона и ще играе за титлата в неделния финал.

Циципас поднесе голямата изненада на турнира още в петък, когато надигра един от фаворитите в турнира Доминик Тийм - единственият играч, победил Рафаел Надал на клей през миналата година. Днес роденият в Атина през 1998-ма година тенисист надигра още един специалист на червени кортове в лицето на Буста и може би го очаква мечтан сблъсък със самия Надал, който по-късно днес излиза във втория полуфинал срещу Давид Гофен.

Младият грък започна ударно мача и наниза 7 поредни точки, които му донесоха гейм преднина и 0:40 в подаването на Кареньо Буста, който вчера отстрани в два сета световния №5 Григор Димитров. Испанецът спаси първите две точки за пробив, но при третата беше пробит, а след нов сервис гейм на 0 Циципас вече водеше с 3:0.

В шестия гейм Буста спаси нови две точки за пробив, а в деветия Циципас сервираше за сета и дори пропусна сетбол, но в крайна сметка допусна обрат и беше пробит. Стигна се до равенство 5:5, но когато сервираше за тайбрек, Кареньо Буста допусна изоставане от 0:40 и при втория опит Циципас проби за втори път, което означаваше сет преднина.

Една единствена точка за пробив във втория сет реши мача и тя беше реализирана от Циципас в шестия гейм при 3:2 в негова полза. При 5:3 след малко повече от 1 час и 30 минути игра гръцкият тенисист стигна до мачбол, Буста удържа първия опит, но при втория победата бе факт на сметката на намиращия се под №63 в ранглистата.