Федерер спаси мачбол при мъчителен успех (видео)

04-05-2011 23:30 | Николай Драгиев

Роджър Федерер постигна изключително трудна победа над Фелисиано Лопес в първия си двубой от "Мастърс 1000" Madrid Open. Швейцарецът се наложи над Лопес след три часа игра със 7:6(13), 6:7(1), 7:6(7). Федерер се наложи да спасява и един мачбол, но го направи с 25-ия си ас. В следващия кръг ФедЕкспрес ще играе с Ксавие Малис (Белгия, №49).

Федерер, който е финалист от миналогодишното издание на надпреварата, срещна невероятно мотивирания Лопес, който преди дни игра финал в Белград. Двамата сервираха по невероятен начин и записаха общо 48 аса. За 39 гейма зрителите на корт "Маноло Сантана" видяха едва два пробива.

Първият сет започна в типичния за Федерер начин и бившият номер 1 бързо установи превес. Той проби и при 5:3 сервираше за спечелването му. Подкрепян от публиката Лопес не просто изравни, а при 6:5 в своя полза дори имаше сетбол. Федерер неутрализира тази опасност и се стигна до тайбрек.

Така се стигна до една от най-оспорваните ситуации в мача. Последваха близо 30 точки. Битката бе за всяка една от тях. След като и двамата пропуснаха няколко възможности да затворят сета, все пак Лопес сбърка ретур и Федерер поведе след 15:13.

И ако в първия сет Лопес показа някои слабости, нищо подобно не можеше да забелязано след почивката. Испанецът спечели 100% от точките си след първи сервис, закова 8 аса и не даде шанс на Федерер да го пробие преди неизбежния тайбрек. В него испанецът бе убедителен - 7:1 точки.

Решителната трета част също стигна пълния формат на сета и бе решена от 13-и гейм. Преди това при 3:2 Федерер имаше четири шанса, включително преднина от 40:0 в сервис-гейм на Лопес, но пропусна всички тези възможности.

Затова пък Федерер бе изключителен на свой сервис и загуби общо четири точки - 3 при първи и 1 при втори сервис в протежение на сета.

Кулминацията на срещата дойде при 5:5 точки. Тогава Лопес стигна до мачбол. Радостта му бе за кратко, тъй като Федерер с изключителна точност закова ас, който бе под номер 25 за мача. След това швейцарецът реализира втория си мачбол за 9:7.

Записването на 25 аса в сметката на Федерер бе негов рекорд на клей.