Най-любопитните факти за Надал на "Ролан Гарос"

18-05-2011 02:03 | Николай Драгиев

Популярният блог на Крис Чейс, който е част от сайта на Yahoo, публикува над 30 любопитни факти около Рафаел Надал и неговата чудовищна доминация на "Ролан Гарос".

Така например испанецът има 38 победи от 39 мача, но затова пък никога не е печелил титлата като поставен под номер 1... какъвто ще бъде през 2011.

1. Надал е играл 39 мача на Откритото първенство на Франция. Спечелил е 38.

2. Той спечели първите си 31 двубоя в Париж, преди да загуби в четвърти кръг на турнира през 2009.

3. Надал е изиграл 123 сета на "Ролан Гарос" и е спечелил 113 от тях.

4. Изразено в цифри значи успеваемост от 91.9%.

5. Това е впечатляващо, но още по-изумителен е процентът на Надал от спечелени мачове - 97.4.

6. Не е губил от 2009 година, когато допусна поражение от Робин Сьодерлинг.

7. Не е губил сет при победа, откакто надви Федерер във финала през 2007 година.

8. Надал е играл с Новак Джокович три пъти в Париж. Не е загубил нито един сет в тези срещи.

9. За 39 мача на "Ролан Гарос" е срещал само един американец. Кевин Ким през 2006.

10. Излизал е шест пъти срещу испанци. Повече от всяка друга нация.

11. Кой е най-високо класираният играч, който е побеждавал? Федерер, който като №1 губи четири пъти от испанеца.

12. Коя е най-нискокласираната жертва на Надал? Джани Мина (№655) през 2010.

13. Най-трудно за Надал е било през 2006 година, когато се налага да победи 5 играчи от топ 26 (трима от топ 20).

14. Най-лесно му е било миналата година. Седмият в схемата Робин Сьодерлинг във финала е бил най-силният му противник, според ранглистата. Той не е победил нито един друг играч от топ 20 в Париж.

15. 37-ият в света Мариано Пуерта е състезателят, който Надал побеждава във финалния двубой, с който си осигурява първа титла на "Филип Шатрие".

16. Надал става първият състезател след Матс Виландер през 1982 година, който печели "Ролан Гарос" в дебюта си.

17. Той е само на 19 години по това време (2005).

18. Надал печели и предходните три турнира на клей през същата тази година. Още тогава е считан за фаворит, заедно с Федерер.

19. Първият играч, който Надал побеждава в турнира е Ларс Бургсмюлер от Германия.
20. След мача Рафа признава, че е бил много нервен. "Опитвах се да приема, че това е просто поредния мач, нищо специално," споделя той.

21. Година по-късно Надал побеждава Федерер във финала. След това повтаря успеха си над швейцареца още два пъти.

22. След втората си победа над Федерер, Надал заявява: "Много съм щастлив, но и съм тъжен заради Роджър. Той ми е приятел. Знам че е голям шампион, независимо дали губи или печели."

23. При следващата си победа над Федерер с унищожителното 6:1, 6:3, 6:0 публиката в Париж освирква Надал. По това време Федерер не е губил с 6:0 от 1999 година.

24. Това е и най-голямата геймова разлика във финала на турнир от "Големия Шлем" от 1984 година, когато на Уимбълдън Джон МакЕнроу бие Джими Конърс с 6:1, 6:1, 6:2.

25. Тогава Надал не губи сет за целия турнир и става първият състезател, който постига това на "Ролан Гарос" след Бьорн Борг през 1980.

26. Надал повтаря това през 2010 година.

27. С четвъртата си поредна титла на "Ролан Гарос" Надал се изравнява по последователни успехи с Бьорн Борг.

28. През 2009 година Надал е фаворит на букмейкърите да спечели турнира. Срещу всеки 4 заложени долара печалбата е едва 1. Надал губи в четвърти кръг от Сьодерлинг.

29. Сьодерлинг е №29, когато нанася шокиращото поражение на испанеца.

30. Преди мача са приемани залози при 48 към 1 за победа на Сьодерлинг.

31. Залагайки 163 долара за Сьодерлинг, това би донесло печалба от 7863 долара.

32. Надал губи 25 гейма срещу Сьодерлинг. Предишната 2008 година той губи всички тези геймове общо за всички мачове преди полуфиналната фаза.

33. Миналата година Надал взе реванш от шведа с победа в три сета.

34. Треньорът и Чичо на Надал Тони заяви: "Това е един от най-добрите мачове на Рафаел, които съм гледал."

35. С тази титла Надал вече има 5 в Париж. Изостава само с 1 от рекордьора Бьорн Борг.

36. Надал никога не е играл 5 сета на "Ролан Гарос"!

37. Въпреки че Надал има четири поредни титли и общо 5 на сметката си, той е бил поставен под номер 1 само веднъж - през злощастната 2009. Така Надал никога не е взимал титлата като лидер в схемата.

През 2011 година той ще има възможност да опровергае това, тъй като пак ще е №1 при жребия.