Шарапова показа характер и влезе в Топ 8 в Мелбърн

23-01-2012 12:56 | Станко Димов

Мария Шарапова е последната четвъртфиналистка на Australian Open. Бившата №1 в света записа изключително трудна победа с 3:6, 6:2, 6:3 над Забине Лизицки и подпечата мястото си сред най-добрите 8 в турнира.

Следващото препятствие пред шампионката от 2008 ще бъде сънародничката й Екатерина Макарова, която по-рано днес изненадващо отстрани Серина Уилямс. С успеха днес Маша вече има 120 победи в турнири от Големия шлем.

За Лизицки пък остава моралната награда, че бе първата, осмелила се да вземе сет на Шарапова в Мелбърн Парк.

Шарапова започна много агресивно срещата и набързо поведе с 3:0. Внезапно обаче играта на рускинята се влоши, а ударите и все по-рядко намираха очертанията на корта. Доста грешки Маша допусна при ретур, където често намираше мрежата. От другата страна на корта Лизицки игра разумно и без да блести с кой знае какви изпълнения записа серия от 6 поредни гейма и спечели сета – 6:3.

През втората част Шарапова значително подобри представянето си, особено при сервис. Рускинята пласира 79% от началния си удар и след по-добра игра изравни резултата – 3:6, 6:2.

Развръзката на двубоя трябваше да се реши чрез заключителна трета част, в която силите на корта бяха изравнени. Първият ключов момент дойде в третия гейм, който продължи цели 13 минути и в който Шарапова отрази 5 брейк-пойнта. Малко по-късно бившата №1 осъществи ключов пробив, който се оказа напълно достатъчен за крайния успех.

Благодарение на успеха Шарапова продължи 100%-ия си актив (3:0) в двубоите с Лизицки. За последно двете се изправиха на Уимбълдън 2011, когато рускинята се наложи в 2 сета.