Пиронкова не стигна за победа над Австрия

03-02-2012 10:06 | Николай Драгиев

Австрия победи България с 2:1 победи и така остави отбора ни група I на зона "Европа/Африка" и през 2012 година. След разменени победи на сингъл австрийките се наложиха убедително в мача на двойки. Двубоите се играха на твърди кортове в израелския курорт Ейлат.

Ивон Мойсбургер и Патрисия Майр-Ахлайтнер не дадоха особени шансове на Диа Евтимова и Цветана Пиронкова и ги надиграха с 6:1, 6:2.

Все пак българският отбор постигна своята основна цел да запази мястото си в сегашната група. С две победи на сингъл се отличи Цветана Пиронкова, която подобри и рекорда за най-много участия в турнирни срещи за страната ни.

В исторически план това е втора загуба на България от Австрия от два мача.

Интересното е, че първите ни три ракети ще участват на един и същи турнир в следващите дни. Костова и Евтимова се включват в квалификациите на турнира от категорията Premier в Париж, а Пиронкова влиза в основната схема. Първите мачове от квалификациите са в събота.

Елица Костова - Патрисия Майр-Ахлайтнер - 3:6, 3:6
Цветана Пиронкова - Тамира Пашек 6:3, 1:6, 6:1
Диа Евтимова/Цветана Пиронкова - Ивон Мойсбургер/Патрисия Майр-Ахлайтнер 1:6, 2:6

Класиране в предварителна група "А":
1. Австрия - 10:4 сета, 68:48 геймова разлика.
2. България - 8:5 сета, 63:42 геймова разлика.
3. Естония - 2:11 сета, 29:70 геймова разлика.

Коментар на живо Костова - Майр-Ахлайтнер:

10,30 часа - Костова можеше да вземе първия сервис гейм на австрийката, но не се възползва. Веднага след това Ахлайтнер проби и води с 2:1 гейма след 15 минути игра.

10,40 часа - Мачът тотално тръгна в полза на австрийката, която направи втори пробив и води с убедителното 4:1. Засега Костова не може да удържи агресивните действия на Ахлайтнер.

10,49 часа - Костова върна единия пробив за 5:3.

10,55 - Майер не срещна проблем отново да пробие и да спечели сета с 6:3.

11,05 - Костова тръгва с пробив във втория сет и води с 1:0. Въпреки някои затруднения Костова затвърди постигнатото и има аванс от 2:0.

11,10 - Елица стига до нов пробив и авансът й е 3:0 във втория сет, което би трябвало да е достатъчно, за да го спечели. В последните дни Костова се оплакваше от настинка, но вероятната причина да бъде предпочетена пред Диа Евтимова, е че Ахлайтнер записа победа над Евтимова през 2011, при това доста убедителна.

11,20 - Майр-Ахлайтнер изравни до 3:3 след няколко убедително спечелени геймове от нея.

11,33 - Костова загуби вече 6 поредни гейма, с което Майр-Ахлайтнер спечели втория сет и първия мач на сингъл срещу България. Оттук нататък предстои мача на Цватана Пиронкова срещу Тамира Пашек, в който първата ни ракета трябва да търси задължителна победа.

11,55 - Започна двубоят на Цвети Пиронкова срещу Тамира Пашек.

12,07 - Пиронкова проби и води с 2:0. Много оспорван мач се очертава като всеки гейм до момента минава през няколко равенства.

12,16 - Пашек върна пробива и бързо изравни резултата за 2:2. Вчера австрийката записа изненадваща загуба от Анет Контавейт, но днес вероятно е мотивирана да донесе успеха на страната си.

12,23 - Пиронкова пробива за втори път и има аванс от 4:2. До момента Цвети няма победа над тази съперница. Двете обаче се познават добре и са играли заедно на двойки.

12,30 - Пиронкова спаси две точки за пробив и затвърждава аванса си до 5:2.

12,43 - След близо 50 минути битка Пиронкова взе първия сет с 6:3. До момента Пашек няма спечелен сет в турнира и е загубила всичките си 3.

12,58 - Отново геймовете са крайно оспорвани. Пашек стигна до пробив и вече води с 3:0 във втория сет.

13,14 - Пашек нямаше проблеми и спечели втория сет с 6:1. Все пак Пиронкова ще започне със сервис на своя страна в третия. Досега австрийката е спечелила единствения им мач на сингъл до момента, също в три сета.

13,30 - Без пробиви - 2:1 в третия сет за Пиронкова.

13,41
- Пиронкова взима пробив и вече аванс от 4:1. Тя е само на два гейма от победа.

13,45 - България никога не е побеждавала Австрия за Фед къп. През 1990-а, австрийките ни побеждават с 3:0 в Световната група. Тогава загуба на сингъл и двойки допуска сегашния ни капитан Дора Рангелова.

13,51 - Пиронкова спечели с 6:1 в третия сет и сега предстои мач на двойки, който ще определи победителя. Все пак ще има известна почивка от около 20-30 минути за Цвети преди втория й за деня мач. Нейн партньор ще бъде Диа Евтимова.

14,22
- Ивон Мойсбургер и Патрисия Майр-Ахлайтнер ще излязат на корта срещу Диа Евтимова и Цветана Пиронкова.

14,33
- Начало на мача на двойки.

14,52 - Много силен старт за австрийките, които водят с 2 пробива 4:1.

14,59 - Убедително 6:1 за Австрия в първия сет. Българките засега не успяват да са равностойни.