10 от най-интересните моменти на „Ролан Гарос“
Поглед назад към 10 значими момента от „Ролан Гарос“ през годините...
Бьорн Борг грабва титлата през 1981 г. - негова шеста поред.
Борг така и не се завръща да защити титлата си: той избира рано-рано да се оттегли от тениса. Много се спори по въпроса кой е най-великият играч на клей в модерната тенис ера - Борг или Надал.
Иван Лендъл с първа титла от Големия шлем след срив на Джон МакЕнроу.
Лендъл губи първите два сета на финала през 1984-та. Оказва се обаче, че този актив е недостатъчен за МакЕнроу, който изпуска нервите си след шум, предизвикан от фоторепортер. Лендъл, който до този момент е загубил първите си четири финални двубоя от Шлема, успява да спечели осем мейджър титли.
На финала през 1988 г. Щефи Граф постига "двоен геврек".
Речта на шампионите обикновено е изпълнена с благодарности. В тази на Граф обаче преобладават извиненията. Причината за това е следната: германката успява да спечели мача за малко повече от половин час, след категорична победа с 6-0 6-0 срещу Наташа Зверева.
Майкъл Ченг и неговият сервис „отдолу“ през 1989 г.
Повечето хора не помнят „Ролан Гарос“ 1989 с финала на турнира (17-годишният американец побеждава Щефан Едберг в мача за титлата), а онова, което се случва в четвъртфиналния сблъсък на Ченг срещу Иван Лендъл. Както се изразява един наблюдател „Ченг унищожи привидно непобедимия Иван Лендъл като сервира „отдолу“ - тази дързост разстрои програмирания като компютър мозък на Лендъл“. Американецът, тогава измъчван от мускулно схващане, твърди, че неочакваният сервис е бил резултат на моментна импровизация.
Кичурът коса на Андре Агаси през 1990 г.
При първото си участие във финал от турнир от Големия шлем тенисисът от Лас Вегас е по-концентриран върху това постоянно да намества перуката си, отколкото да мисли за победата в финалната битка срещу Андрес Гомес. „С всеки следващ скок си представях как перуката ми пада“, спомня си години по-късно Агаси в своята автобиография. „Представях си милионите зрители, които се приближават все по-близо да телевизорите си с разширени от изумление очи, и въпросът защо косата на Андре Агаси се отделя от главата му - изговарян на стотици диалекти и езици.“
Томас Мустер се завръща след автомобилна катастрофа, за да грабне трофея.
Австриецът е сътворявал изключителни неща през активната си кариера, като например да ходи с бившата жена на принц Андрю - Сара Фъргюсън. Но нищо от този списък не може да се сравнява с емоционално-физическото му възстановяване от претърпяната травма в резултат на автомобилна катастрофа. Някакси Мустер успява да спечели финала на Откритото първенство на Франция през 1995 г. Докато се лекува от нараняванията си и още не е готов да се задържи на крака на корта, той излиза да тренира на корта като взема със себе си стол и играе в седнало положение.
Андре Агаси постига кариерен „Голям шлем“.
Във финала от 1999 г. Агаси се завръща след изоставане от два сета срещу Андрей Медведев от Украйна. “Тръгнах си от корта като пращах въздушни целувки във всички посоки - най-сърдечният жест, за който се сещах, за да изразя благодарността, пулсираща в мен. Заклевам се, че ще го правя отсега нататък, независимо дали печеля или губя, винаги, когато си тръгвам от корта. Ще пращам въздушни целувки към всеки от четирите края на Земята, за да благодаря на всички“. Десет години по-късно Агаси е в Париж, за да връчи наградите на финалистите в деня, когато Роджър Федерер побеждава Робин Сьодерлинг. Федерер попълва колекцията си от турнири от Шлема с единствения, който му е убягвал през годините.
Жюстин Енен печели титлата през 2007 г., след като се събира със семейството си.
След продължила седем години фамилна вражда Енен се сдобрява със семейството си и се радва на усещането за близост с доскоро отчуждените си роднини. „Семейството се върна в моя живот и това има голямо значение за мен. Усещането е велико, чувствам се наистина спокойна “, споделя Енен и излиза на корта, за да спечели финала.
Робин Сьодерлинг побеждава Рафаел Надал (2009 г.).
Шведът си остава единственият човек, побеждавал някога Надал на клея на "Ролан Гарос". Уникалната си победа той ознаменува в двубой от осминафиналната фаза през 2009-та. Разбира се, по-късно изяснилите се обстоятелства около страданията на Надал поради болки в колената, не променят факта, че това е истински триумф за Сьодерлинг.
Докато Сьодерлинг пропуска тазгодишното издание на турнира заради жлезиста треска, Надал се опитва да стане първият тенисист, спечелил седем титли на „Ролан Гарос“ в съвременната тенис ера. По шест титли имат само той и Бьорн Борг.
Ли На става първата китайка, спечелила турнир от Големия шлем (2011 г.).
Няма съмнение, че Ли извърши подвиг, с който ще влезе в световната история на спорта. Миналата година тя победи на финала Франческа Скиавоне. Въпреки че женският тенис доскоро бе доминиран от дамите с фамилии, завършващи на „–ова“ и „–ева“, в близките 10-15 години има шанс да станем свидетели на наплив от китайски тенисистки в напредналите фази на турнирите от Големия шлем.
Марк Ходжкинсън (редакция Веселина Божинова)
Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!


Категория: ATP 250
Място на провеждане: Букурещ, Румъния
Настилка: Клей
Награден фонд: €622,850
Official Website | Livescore

Категория: ATP 250
Място на провеждане: Маракеш, Мароко
Настилка: Клей
Награден фонд: €622,850
Official Website | Livescore

Категория: ATP 250
Място на провеждане: Хюстън, САЩ
Настилка: Клей
Награден фонд: $710,735
Official Website | Livescore
И Зверева е украинка, но през 88-ма представляваше съветския съюз и тогавашните ни медии направо пощуряха от дитирамби по нея за всяка поредна победа, но след 30 минутната загуба на финала мълчаха като айде-да-не-казвам-какво. Но българския народ ликуваше от тази развръзка - спомням си го отчетливо и с умиление
Колкото до сервиза "отдолу", същото изпълнение имаше и Хингис в един завързан мач срещу Щефи, в който германката излезе победителка не без помощта на ужасната френска публика, която не толкова подкрепяше вече станалата им любимка, колкото освиркваше, дюдюкаше и обиждаше новоизгряващата швейцарка
Медведев е украинец !
Медведев е украинец !
И макар, че съм най-големия фен на Агаси
Страхотен коментар! Сега ме амбицира да поразровя и аз паметта си
В статията се споменава за 1989-та и изгряването на звездата на Майкъл Ченг. И двата мача ги помня много добре ... на четвъртфинала освен онзи сервис отдолу имаше и още куп други "провокации" от страна на "хлапето" Ченг, благодарение на които "аристократа" Лендъл беше изпаднал в нервна криза към края на мача. А помня също и разочарованието, което изпитах на финала, след няколко драматични обрата и загубата на моя любимец по онова време Едберг. В четвъртия сет световния номер 1 тогава водеше с пробив и мача вървеше към 3:1 сета за него, когато онова мъничкото и световно неизвестно допреди две седмици човече, необяснимо за всички намери сили да обърне развоя на мача до този момент. Страхотна воля и характер за 17-годишно хлапе! Три години по-късно на полуфинала на Ю Ес Оупън Едберг взе големия си реванш след също толкова драматична битка в 5 сета...
Спомням си и страхотните три финала между Щефи Граф и Аранча Санчес, особено този през 1996 мисля, че беше - 10:8 в третия сет за Щефи.
оо, страхотна статия
само една лека поправка - Содата победи Рафа на 1/8 финал - ще я помня винаги тази слънчева неделя в 4 кръг през 2009 г. когато Рафа беше с една розова фланелка...
Гледал съм ги всички тези мачове, Лендъл - Макенроу и Борг на дискове. Спомням си и онзи феноменален сервис на Ченг след който Лендъл гледаше с яко изцъклен поглед, хаха, наистина факт, че беше изваден от равновесие
Аз бих добавил и титлата на Федерер през 2009 г. Мечтата му да спечели Ролан Гарос най-накрая стана факт, а след последната точка срещу Сьодерлинг падна на корта в стил Надал и леко се разрева, а през какво мина, спомняме си култовия и сакрален мач с Томи Хаас, когато изоставаше с 2 сета и възможност за пробив на Хаас в третия сет, когато Роджър се спаси с онзи прословут форхенд на линията по обратния диагонал след което мача се промени изцяло. А после имаше и изключително тежък мач с Дел Потро на полуфиналите.
Другите мигове, които няма да забравя никога при мъжете са:
Обратът, който сътвори Гастон Гаудио срещу Гийермо Кория - големия фаворит за титлата през 2004 г. и сълзите на очите с които Гастон твореше този обрат пред шокирания Кория. Трите титли на най-обичания от публиката шампион на Ролан Гарос в историята - Гуга Куертен и единствената титла в опън ертата за французин - дело на Яника Ноа с култовата прическа и най-вече страхотния стил на игра - сервис-мрежа и яко атракции и шоу за публиката.
А при жените:
2003 г. полуфиналът между Енен и Серина Уяилямс - тогава прословутата френска публика докара до плач и истерия по-малката сестра от с-во Уилямс, а мачът беше уникална драма. Сериня беше действащ шампион, а Енен тепърва щеше да властва тук.
Победата на Моника Селеш над Щефи Граф на финала през 1992 г. с 10-8 в третия сет. Селеш беше първата която започна да издава тези типични за жените викове по време на ударът с топката и първата която беше научена да удря еднакво силно и остро и от форхенд и от бекхенд. Беше една промяна в тогавашния тенис и започна да доминира дори над кралицата Щефи Граф.