Александър Ненков: ГЕРБ ще направи още няколко спортни зали



02-05-2013 09:00

Още един представител на ГЕРБ се включи в инициативата на Спортмедиа.тв „Избори 2013” с основна тема бъдещето на спорта в България. Това е 30-годишният Александър Ненков, който е член на контролната комисия на ПП ГЕРБ. Депутат и сериозен фен на Левски. Това е накратко визитката на кореняк софиянеца, който в предстоящите парламентарни избори е в листата на партията в 23 МИР в своя роден град. През 2002 година завършва 35-то СЕУ „Добри Войников“ в София. През 2007 година завършва Международни отношения – специализация „Европейски страни“ в УНСС. През 2007 година записва Европейски отношения в СУ „Св. Климент Охридски“.


- Защо хората обичащи спорта и самите спортисти да гласуват за ГЕРБ? Какво повече може да направите от другите партии и коалиции?
- Тази тема по принцип е доста обширна, тъй като смятам, че спортът не е на достатъчно добро ниво и може би липсва цялостна концепция за това как да се развива. Мисля, че въпреки всичко в последните години се направиха доста неща за неговото подобряване. Някои федерации постигнаха успехи, а други разбира се са на другия полюс.

Смятам, че, за да сме по-добри единственото, което трябва да се направи е да не се работи на парче. Имам предвид, че някои спортове са по-финансирани от други и със сигурност има някаква липса на справедливост бих казал. За мое голямо съжаление все още продължава една тенденция, в която не всичките средства отиват по предназначение. Под предназначение имам предвид до самите състезатели.

Аз вярвам, че за следващите години ще се направи една по-задълбочена концепция затова как да се развива спорта. Знам, че Министерството на спорта направи всичко възможно да се създаде и лаборатория свързана с допинг тестове, тъй като в последните години се оказа, че и това е проблем. Изостанали сме в спорта.

За съжаление статистиката показва, че и на най-елементарно ниво сред младежите има случаи на затлъстяване, което означава, че има липса на култура на ядене, на спорт, на начин на живот и безспорно най-важно е да се подходи към най-малките от ранна детска възраст и да им се създаде култура да спортуват – и то не само от чисто здравословна гледна точка.

Знаете, че спортистите са хора, които живеят под режим, имат някаква целенасоченост, могат да си определят денонощието, работата и силите, така че именно и поради тази причина в Столична община в последните години се вложиха много пари в училищата. Направиха се много площадки на открито.

Това, което се предвижда е там, където има възможност в училищата да се възстановят басейни и зали, така че да може на децата да се създадат условия от малки да ги грабва някой спорт и да могат да се развиват.

- Сам намекнахте, че е необходима и материална база – какво ще направите вие, за да бъде създадена такава?
- За съжаление в последните повече от 20 години, колкото и да не ни се иска, спортът може би остава на по-заден план. В годините на преход, в които всеки казва, че всичко е по-важно от спорта, аз не смятам, че е така.

В нашата партия са доста млади хора, а и има и такива, които са активни спортисти и милеят за тази тема. Благодарение и на тях и на Столична община, която отделя много пари за това нещо има положително развитие. Вие сами вероятно сте се уверили в това.

В парламента гласувахме закон за Публично-частно партньорство. Именно той е основата върху, която трябва да се надгради и частният интерес – когато искам да направя футболно игрище, тенис корт или каквото и да е – това да бъде съчетано с Общината, така че да се даде по някакъв безвъзмезден начин, а след това да има време човек да си възвръща инвестицията и естествено да има и социален елемент.

В тази връзка все повече хора да имат достъп до такива съоръжения, защото сега при всички положения трябва да си платите. От друга страна инвеститорът иска да печели, така че истината е някъде по средата. Смятам, че в съвсем скоро време може би ще има визия как и по какъв начин да се отдават тези спортни бази, тъй като те са много занемарени и повече от 20 години никой не е влагал и една стотинка в тях.

- Какви организационни мерки предвиждате за професионалния спорт? Построена бе и зала Арена "Армеец", но пък има оплаквания от високия наем...
- Не знам какъв е точният наем на залата, но при всички положения той е обвързан и с това, което е струвала тази зала и няма как да не е така. Но и преди малко казах, а и това ми прави лошо впечатление е, че има федерации, които получават много пари на година, а постигнатите резултати не са добри.

Отгоре на всичко парите не стигат до самите спортисти. Може би оттам идва и усещането, че няма достатъчно пари, но като цяло не е само до пари. Тук говорим и до управление дори и на самите федерации. Много голяма част от средствата просто изтичат и предполагам това е една от причините да се оплакват примерно, че наемите са високи.

Това, което е нашата политика и ГЕРБ е заложил в програмата си, е да направим още няколко спортни зали в цялата страна и да не бъде всичко концентрирано единствено и само в София. Сега и в Пловдив се прави такава зала и смятам, че това с наемите ще бъде регулирано, но не е там проблемът.


Проблемът е в липсата на добър мениджмънт. Ще дам един пример – за последната Олимпиада правителството отпусна пари, които досега никога не са се отпускали за подготовка на спортистите, а всеки много добре знае какво се случи на тази Олимпиада. И тук не опира до пари.

Много е тъжно, когато всеки иска безвъзмездно да му се предоставят бази, площадки, да се дават пари, но никой не говори по какъв начин ще успее да направи един спортист от А до Я, завършен в пълния му вид.

Аз мисля, че за спорта преди всичко човек трябва да има кауза, да знае какви са му целите и какво иска да постигне, а парите са съпътстващо нещо, което трябва, за да се направи един добър спортист, но не е само това.

- Често се чува, че хората, които инвестират в спорт нямат никакви преференции като например данъчни облекчения. Вие мислили ли сте нещо по този въпрос при условие, че управлявате след изборите?
- Тук трябва много внимателно да се подходи, защото спортът е една част от обществения живот. Естествено би могло да се помисли по какъв начин да бъдат облекчени хората, които инвестират в спорта – дали чрез данъци или друго, но според мен трябва да се помисли по какъв начин да им се помогне. Но целта на закона, за който казах по-рано, бе именно това нещо – да облекчи даващите парите.

В момента, който и да иска да инвестира като например направи една спортна площадка, той трябва да плаща наем, който е по пазарна цена и няма как да му излезе сметката. Именно това беше целта на закона. Това е вид облекчение, защото ти не се задължаваш да плащаш наем за определен период, като естествено трябва да се изчисли за колко време, но по този начин държавата и Общината ти дават възможност да правиш бизнес и няколко години наред само да си връщаш инвестицията.

Това става без да плащаш наем, тъй като Общината и държавата ти го предоставят безвъзмездно. Мисля, че този закон е направен в тази насока, а именно да облекчи хора, които искат да инвестират. Досега това беше много голям проблем.

За данъци бих бил по-скептично настроен. Спортът е много важен, лично аз също съм спортна натура, но и всички други сфери в обществото са важни. Не можем да кажем, че спортът е най-важен и на него ще направим всичките облекчения.

- Трябва ли да има приоритетни спортове?
-  Убеден съм, че трябва да има и според мен е хубаво да са повече масовите спортове. Ние все пак си имаме традиции в някои спортове – това са футбол, волейбол, баскетбол, плюс по-тежки спортове като бокс, вдигане на тежести, борба и т.н.

Естествено нямам нищо против и всички останали спортове. Ето в момента има такива, които се възраждат и други, които тепърва навлизат и в световния елит и трябва да им се обърне внимание. Ние обаче не сме държава като САЩ или Русия и нямаме този финансов ресурс, а в спорта естествено става въпрос и за пари.

Според мен е хубаво да има някаква стратегия. Да има няколко основни спорта, в които България, да кажем след десет години, да бъде наистина на топ ниво. Знаете за издръжката на един спортист, и ако наистина искаш да печели медали не на мускули, а да бъде подготвен, или един отбор да има големи успехи – единственият начин е с много ресурс.

Това са режим, допинг контрол, възстановяване и т.н. Това изисква много средства и според мен трябва да има спортове, които да са приоритетни. Ние сме една средно европейска държава и може да имаме определени на брой спортове, по които обаче можем да бъдем много добри.

- Миналата година държавата подпомогна домакинството на волейбола в Световната лига и олимпийските квалификации. Има ли подобни залегнали планове и за в бъдеще?
- Разбира се, аз съм убеден, че държавата винаги ще подпомага спорта. И за волейбола се направи много през последните години. Баскетболът също е на добро ниво, но има какво още много да се желае. И пак казвам, че трябва да се обърнем и от другата гледна точка.

Бюджетът така или иначе е определен и винаги, когато има някакви буфери, естествено те биха отишли за спорт. Когато страната е домакин на някакъв голям форум, естествено, държавата винаги ще помогне. Но за мен е важно самите федерации, а и самите спортисти, които да трябва да дават идеите кои да са приоритетните спортове.

Разбира се не съм аз човекът, който ще определи кои ще бъдат те или на кои би трябвало повече да се отдели внимание, но смятам, че самите спортни клубове и федерациите трябва да „запушат кранчето” и парите да не изтичат.

Защото много от средствата не стигат там, където трябва. Ако имат по-добър мениджмънт, повече пари ще отиват в спортистите, за да могат те да бъдат подготвени. Прави ми лошо впечатление през последните години, че и в самите федерации имат много спорове помежду си. Карат се за щяло и нещяло и това няма да доведе до нещо добро.

Виждаме на Олимпиадата много по-малки държави от България и, които никога не са имали конкретни успехи и традиции в дадени спортове, изведнъж се оказват на едно много по-добро и високо ниво от нашето. И това не опира само до пари, едва ли те имат милиони повече от нас. Трудна е тематиката, но смятам, че както всяко нещо, ще му дойде време и на спорта.

Хората са жадни за това нещо и се вижда – те искат да ходят да гледат хубав футбол, хубав баскетбол, волейбол. Когато се създадат условия, като тези в „Арена Армеец” и когато играят отбори като волейболния, просто е супер. Аз бях там тогава. Ходя да гледам най-често футбол.

Голям фен съм на Левски, но понякога дори е трудно да си фен, на който и да е бил отбор. Рядко футболистите си подават повече от 2-3 паса в една атака. А през футбола минават доста пари, но тъжното е, че нещата не опират само до тях.

Смятам, че всяка година се отделят все повече и повече пари именно за масовия спорт. Трябва да имаме подготвени треньори. Трябва да се обучават такива хора. Може би трябва да се наблегне на партньорство с друга държава, за да придобият те опит и да ползват това, което са научили.

Имам един апел към всички хора, всички родители: През последните години е направиха много площадки и игрища, които са безплатни за ползване и Общината ги финансира.

Лошо впечатление обаче ми прави фактът, че когато се построи една такова съоръжение, след два месеца всичко приключва – мрежата е окъсана, ограбена са вратите. Ако самите ние не започнем да спазваме някакво поведение, няма кой да ни помогне. Това важи както за всяка друга сфера, така и за спорта.

Любо Нешев

 

Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!




Коментари
Тенис резултати и статистика
Други новини