Франция взе сериозен аванс пред Испания

10-07-2010 13:02 | Станко Димов

Франция е на една победа от това да отстрани носителя на "Купа Дейвис" Испания. "Петлите" водят с 2-0 победи срещу иберийците в мача между двата тима от четвъртфиналите на неофициалното световно отборно първенство по тенис при мъжете.

Французите са домакини, а испанците са без своята суперзвезда Рафаел Надал, който спечели съвсем наскоро втората си титла на "Уимбълдън" и общо 8-а в турнирите от "Големия шлем". Левичарят от Майорка имаше проблеми с колената по време на турнира в Лондон и взе решение да пропусне сблъсъка с Франция.

В първия мач Гаел Монфис победи след драматична петсетова битка Давид Ферер със 7:6 (3), 6:2, 4:6, 5:7, 6:4. В мач номер 2 Микаел Льодра надигра с 6:7 (5), 6:4, 6:3, 7:6 (2) Фернандо Вердаско. В събота е мачът на двойки, в който Льодра и Жулиан Бенето се изправят срещу Вердаско и Фелисиано Лопес. В неделя са останалите два мача на сингъл.

В същото време, финалистът от миналата година Чехия, макар и без най-силния си тенисист - финалиста на "Уимбълдън" Томаш Бердих, води с 2-0 победи на Чили след първия ден. Иво Минарж разби с 6:0, 6:2, 6:3 олимпийския шампион от Игрите в Атина през 2004 година Николас Масу в първия мач, а не по-малко впечатляваща победа във втория двубой записа Ян Хайек срещу Пол Капдевил - 6:0, 6:2, 6:1.

В другите два четвъртфинала - Русия - Аржентина и Хърватия - Сърбия, резултатът след първия ден е равен - 1-1 победи. В Москва Давид Налбандян срази Николай Давиденко с 6:4, 7:6 (5), 7:6 (6), за да даде преднина на Аржентина, но във втората среща Михаил Южни бе безкомпромисен срещу Леонардо Майер - 6:3, 6:1, 6:4. "Гаучосите" са без най-силния си тенисист Хуан Мартин Дел Потро, който продължава да се възстановява от контузия на китката.

Световният номер 2 Новак Джокович пък се наложи със 7:6 (3), 6:4, 6:1 над шампиона от турнира в Индиън Уелс Иван Любичич в първия мач между сърбите и хърватите в Сплит. Марин Чилич обаче бе убедителен срещу втората ракета на Сърбия Виктор Троицки - 6:4, 7:5, 6:2.