Федерер взе титла за 14-а поредна година

01-03-2014 00:00
Рекордьорът по трофеи от Големия шлем Роджър Федерер спечели за шести път турнира в Дубай, ОАЕ, който беше от категория "АТР 500". На финала швейцарският маестро се наложи над Томаш Бердих от Чехия с 3:6, 6:4, 6:3.

По този начин Роджър вдигна 78-а купа в кариерата си в 115-ия си финален мач. Освен това Федерер печели титла в АТР за 14-а поредна година.

Швейцарецът поведе с пробив, но той беше върнат при 2:2 гейма. Бердих заигра по-атакуващо, а грешките на Федерер зачестиха и така чехът заслужено спечели първата част.

Томаш направи първи пробив в следващия сет за 3:2. От този момент бившият номер едно в света вдигна рязко нивото и върна пробива. В заключителния гейм Роджър поведе с 40:0 при сервис на чеха и изравни частите при първата си възможност.

В третия сет Федерер можеше да пробие във втория гейм, когато поведе с 40:0, но роденият на 17 септември 1985 година Бердих показа хладнокръвие и взе подаването си. В четвъртия обаче нямаше прошка, след което 32-годишният баща на близначки затвърди за 4:1. В седмия гейм чехът имаше две точки за връщане на пробива, но не успя. При 2:5 чешкият тенисист вече сервираше за оставане в двубоя. Швейцарецът пропиля в него два мачбола, но след това сам подаваше за титлата. Роджър поведе с 40:15 и ликува при общо третата си възможност, защото ретурът на Бердих излезе в аут.

Първата си титла Федерер печели на 4 февруари 2001 година на турнира в град Милано в зала.