Националките с бронзови медали от европейското

15-02-2014 00:00 | Станко Димов
Националният отбор на България по бадминтон за жени отстъпи с 1-3 победи на Дания на полуфиналите на Европейското първенство в Базел, Швейцария. Така Петя Неделчева, Линда Зечири, Стефани Стоева, Габриела Стоева и Димитрия Попстойкова спечелиха бронзови медали - първите отличия от такива шампионати в историята.

Успехът за България в двубоя донесе еврошампионата за девойки Стефани Стоева, след като победи 16-годишната Миа Бличфелд с 21:15, 21:23, 21:14. Във втория гейм още хасковлийката имаше два мачпойнта, но не успя да ги реализира.

В първия мач за деня Петя Неделчева отстъпи на Лине Керсфелд с 6:21, 23:25. Първата ни ракета показа чутовен характер. Във втория гейм тя губеше с 15:20, но спаси 5 мачпойнта, за да вкара гейма в продължения, където отрази още две точки, а при 23:22 имаше геймпойнт, преди в крайна сметка да загуби епичната част.

След това Линда Зечири неочаквано отстъпи на 19-годишната Сандра-Мария Йенсен с 14:21, 15:21.

В мача на вторите двойки старши треньорът на България Ясен Борисов заложи на изненадващ избор - Петя Неделчева и Линда Зечири. Двете играха страхотно и бяха близо до успеха, но в крайна смета отстъпиха на 21-ите в света Лине Дамкер Крузе и Мари Рьопке с 16:21, 21:16, 15:21. В последния гейм Петя и Линда водеха с 13:12 точки.

По пътя към медала националките се наложи над Ирландия с 5:0, Холандия с 4:1, Франция с 4:1 в групата, а на четвъртфинал победиха с 3-0 Украйна.

На финала при жените ще играят Дания и Русия, която отстрани европейските шампионки от 2012 от Германния с 3-2.
При мъжете финалната среща е Дания - Англия. Златните медалисти от Амстердам спряха сензацията Финландия с 3-0, а британците преодолях Германия с 3-1 победи. Мачът за титлата при мъжете ще бъде предаван пряко по Евроспорт2 от 12 часа наше време в неделя.