Вавринка шампион в Австралия

26-01-2014 00:00 | Станко Димов
Станислас Вавринка взе малко очаквано първия в кариерата си трофей от турнир от Големия шлем. Швейцарецът победи на финала на Откритото първенство на Авсралия в Мелбърн водача в световната ранглиста Рафаел Надал (Испания) с 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 след 2 часа и 21 минути игра.

До днешния мач 28-годишният Вавринка не бе печелил и сет срещу Рафа в 12 двубоя.

При обновяването на световната ранглиста в понеделник Вавринка ще се придвижи до №3 - най-доброто му класиране, като ще стане и първа ракета на родината си, изпреварвайки Федерер.

Швейцарецът стана вторият най-възрастен шампион след Петер Корда, който през 1998-а триумфира в Австралия на 30 години и 9 дни. Стан е и първият тенисист, който по пътя към трофея побеждава първите двама в световната ранглиста - Надал и Новак Джокович.

В четвъртата част Вавринка беше решен на всичко. В шестия гейм той проби за 4:2. Рафа мигновено върна пробива на нула за 3:4, след което обаче отново се пропука. Вавринка осъществи пробив за 5:3 след поредния печеливш удар от форхенд, а няколко минути след това сложи точка на спора със сервис гейм на нула за 6:3.

Вавринка завърши срещата с 19 аса и общо 53 печеливши удара. При Надал тези показатели бяха съответно 1 и 19. Швейцарецът направи повече непредизвикани грешки от съперика си - 49 срещу 32.