Григор пак би чех в Базел след 5 години

23-10-2013 00:00 | Станко Димов
Осмият поставен Григор Димитров победи за час и 13 минутиРадек Щепанек от Чехия с 6:3, 6:3 на турнира в зала в Базел, който е от категория "АТР 500". По ирония на съдбата дебютът на българина в турнири от календара на АТР Tour беше точно в този швейцарски град през 2008 година срещу чешки тенисист. Тогава 17-годишният Гришо победи в квалификациите Иржи Ванек с 7:5, 4:6, 7:6(6)

Шампионът от Стокхолм Григор започна с пробив, затвърден с гейм на нула. След двойна грешка на Щепанек хасковлията постигна втори брейк. Чешкият ветеран се записа в мача чак при 1:4. След това Димитров позволи съперникът да върне единия пробив. При 5:3 лидерът на националния отбор успя да направи пробив на нула и затвори сета.

Българинът поведе и във втората част. Той нанесе своя удар, когато проби за 4:2 гейма. После, при 5:3 Димитров сервираше за победата. Той поведе с 40:0 и реализира първия си мачбол с великолепен минаващ удар по диагонала

За класирането си на осминафинал Григор получава 45 точки за световната ранглиста, където е на рекордното за него 22-о място, както и 18 275 евро от наградния фонд.

Следващият съперник на Димитров е Александър Долгополов от Украйна, който е 38-и в света. Гришо е отстъпил в единствения им мач през 2011 година. Тогава на турнира в Уинстън-Сейлъм, САЩ, Долгополов печели трудно с 6:4, 1:6, 7:6(7).

В предишния мач Роджър Федерер успя да спечели трудно с 4:6, 6:3, 6:2 срещу Денис Истомнин във втори кръг в Базел. На четвъртфинал швейцарският маестро ще срещне точно Григор Димитров, ако спечели мача си.