Англия взе европейските титли в Амстердам

05-05-2013 00:00 | Станко Димов
Европейското първенство по скуош в Амстердам завърши с очакван успех на мъжкия и женския отбор на Англия. Но на стадион „Франс Отесен“ британците стигнаха до поредния си успех по трудния начин.

При мъжете та финала англичаните губеха с 0-2 от Франция, но успяха да изравнят резултата до 2-2 и с повече спечелени геймове да триумфират за 37-и път в турнира, чието първо издание е било през 1973 година.
Двата отбора се срещнаха за шести пореден път в мача за европейското злато. В първата среща между бивши водачи в световната ранглиста Грегори Готие надигра в драматичен сблъсък Ник Матю след 82 минути с 13:11, 11:6, 14:12.

Веднага след това отново на корта излязоха скуошисти, стигали до №1 на планетата. Тиери Линку надделя над Джеймс Уилстроп в епичен мач след пълен обрат с 4:11, 10:12, 11:5, 9:11, 11:5 за 67 минути игра.

Англия се върна в мача с успеха на левичаря Питър Баркър, който победи Грегоар Марше с 11:5, 11:8, 11:9. В решителната четвърта среща Даръл Шелби преодоля младия Люка Серм с 11:6, 11:4, 11:9. Така британците взеха титлата заради геймовото съотношение от 8-6 (137:126).

Бронзовите медали са за Германия, чийто тим също завърши 2-2 с Шотландия, но спечели с 8-6 гейма.

При дамите Англия надигра на финала Ирландия с 2-1. Ирландките стигнаха до мача за златните медали за първи път от 1989 година. Лаура Масаро даде аванс на защитаващите титлата си англичанки, като победи в сблъсъка на първите ракети Маделин Пери с 11:7, 11:5, 11:2. Във втората среща обаче Айслинг Блейк възстанови равенството като победи малко неочаквано Алисън Уотърс с 11:5, 11:9, 11:6.

В решителния двубой бившата №2 в света Джени Дънкаф беше безапелационна срещу Лора Майлот – 11:4, 11:5, 11:2. Така Англия взе титлата за 34-и път. В цялата история на европейските само веднъж купата не е пътувала за Лондон. През 2010 година на шампионата във Франция първи са холандките. Любопитно е да се припомни, че първия финал при жените е бил през 1978 година в Амстердам и в него британките са победили ирландките.

Третото място е за Франция, чийто състав надигра Холандия с 2-0 победи.

На първенството нямаше българско участие. Възстановената родна скуош федерация вероятно ще изпрати отбор в трети дивизия на следващия шампионат на Стария континент.