Чехия спечели Davis Cup

18-11-2012 00:00 | Станко Димов
Отборът на Чехия завоюва Davis Cup в стотния финал. Домакините преодоляха с 3-2 победи защитаващият титлата си състав на Испания в пражката зала „О2”. В решителния пети двубой Радек Щепанек надигра Николас Алмагро с 6:4, 7:6(0), 3:6, 6:3 след три часа и 52 минути игра. Така за първи път от повече от две десетилетия една страна печели и Fed Cup, и Davis Cup.

Щепанек, който на 27 ноември ще навърши 34 години, започна устремно двубоя. Той издебна подходящия момент и стигна до сетпойнт при 5:4 и 40:30. Чехът успя и приближи своя отбор към титлата.

Във втората част Алмагро пръв стигна до пробив, но той бе тутакси върнат за 4:4. В тайбрека тенисистът на домакините беше безпощаден и го спечели без да загуби нито една точка.

В третия сет испанецът овладя положението и успя да го спечели след един направен пробив. В следващия Щепанек постигна пробив в подаването на съперника за 2:0. При 2:5 Алмагро сервираше за оставане в двубоя. Той спаси мачпойнт, преди да спечели гейма. След това чехът сервираше за спечелване на купата. Радек поведе с 40:30 и този път реализира шампионската точка.

В четвъртата среща Николас Алмагро прекъсна серията на Томаш Бердих от десет поредни победи тази година. Петият в света испанец се наложи с 6:2, 6:3, 7:5 след два часа и 25 минути игра. Бердих наниза 11 аса, но това не му помогна срещу Ферер.

Титлата е първа за Чехия и втора за Чехословакия, чийто наследници се явяват Бердих и компания, след 1980 година.