Цвети с историческо класиране на US Open

30-08-2012 00:00 | Станко Димов
Първата ракета на България Цветана Пиронкова победи японката Аюми Морита със 7:5, 6:2 след един час и 24 минути игра на Откритото първенство на Съединените щати по тенис в Ню Йорк.

Така тя за първи път стигна до трети кръг в турнира от Големия шлем в Ню Йорк при седмото си участие. За общо трети път от 28 опита Цеци преодолява втория кръг в Шлема след полуфинала и четвъртфинала на Wimbledon през 2010 и 2011 година.

Следващата й съперница ще бъде испанката Силвия Солер-Еспиноса.

В третия гейм на първия сет Цветана допусна пробив от 40:15. Пловдивчанката тутакси го върна за 2:2. Морита направи нов брейк за 5:4 и след това сервираше за спечелване на частта. Но Пиронкова отново не трепна, стигна до две точки за връщане на пробива и успя при втората. В 12-ия гейм българската прима стигна до сетбол и го спечели след 53 минути игра.

Втората част премина под диктовката на Цеци. Тя осъществи поредния си пробив за 3:1, гейма, след което затвърди. Пиронкова не даде никакви шансове на японката. При 2:5 Морита сервираше за оставане в двубоя. Българката поведе с 40:0 и реализира първия си мачбол след двойна грешка на азиатката. Така най-силната ни тенисистка взе и третия мач срещу тази опонентка.

Пловдивчанката записа 22 печеливши удара в мача (4 аса) срещу 25 непредизвикани грешки. За класирането за трети кръг на US Open тя взема 160 точки за световната ранглиста, където е №55 сега, и 65 000 долара.

Следващата опонентка на Цветана е Силвия Солер-Еспиноса от Испания. Шампионката от турнира в София миналата година победи Ирина-Камелия Бегу от Румъния с 6:4,7:6(5).

Пиронкова има победа и загуба срешу също 24-годишната си съперница. В четвъртфинал на турнира "Алианц къп" през 2008 година тя спечели със 7:6, 4:6, 6:1. Две години по-късно в Барселона Солер-Еспиноса се наложи с 6:4, 6:2. В момента испанката е №58 в ранглистата.