Квитова прати Чехия на полуфинал

05-02-2012 00:00 | Станко Димов
Втората в световната ранглиста Петра Квитова донесе третата победа на шампионките от Чехия срещу Германия в Щутгарт и така класира отбора си на полуфинал в Световната група на Fed Cup предсрочно. Там е и отборът на Русия.

Левичарката от Биловец надигра след повече от два часа №14 в света Забине Лизицки с 6:7(2), 6:4, 6:1. Мачът беше равностоен. Първият пробив в него дойде в заключителния гейм на втората част, когато Квитова спечели на нула и така изравни сетовете. Германката рухна и Петра я довърши с два бързи брейка в заключителната част.

Чехкинята направи 38 непредизвикани грешки и 32 печеливши удара, докато Лизицки допусна 41 грешки при 29 уинъра.

Така капитанът на отбора Петер Пала и неговите избранички Квитова, Ивета Бенешова, Барбора Захлавова- Стрицова и Луцие Храдецка поведоха с 3-0 и се класираха предсрочно за полуфиналите. През април Чехия ще играе срещу победителя от двубоя Италия – Украйна.

В Москва Светлана Кузнецова донесе третия успех за Русия срещу Испания. Тя се наложи над шампионката от "Алианц къп" Силвия Солер-Еспиноса с 6:2, 4:6, 6:3 и направи резултата 3-1. Кузнецова водеше със сет и 4:1, след което испанката взе пот поредни гейма, за да изравни частите. В заключителната тенисистката от Санкт Петербург проби за 5:3 и триумфира. Преди това днес Карла Суарес-Наваро надигра Надя Петрова, която замени Шарапова, с 6:0, 6:3.