Роджър и Рафа на осминафинал без загубен сет

20-01-2012 00:00 | Станко Димов
Вторият и третият в схемата на Откритото първенство на Австралия Рафаел Надал и Роджър Федерер с лекота си осигуриха участие във фазата на осминафиналите на турнира от Големия шлем в Мелбърн, където отиват без изгубен сет по пътя.

Четирикратният победител от Швейцария се справи с 208-сантиметровия Иво Карлович от Хърватия със 7:6(6), 7:5, 6:3 за два часа и 17 минути игра на „Род Лейвър Арина”. Федерер трябваше да спасява сетпойнт при 5:6 точки в тайбрека на първата част. Рекордьорът по титли от Големия шлем успя, а след това затвори частта. В края на втората той постигна първия си пробив. Роджър повтори упражнението в началото на третия сет и всичко приключи.

Федерер записа чудовищните 55 печеливши удара – 9 аса, при само 13 непредизвикани грешки. На осминафиналите той очаква австралийския тийнейджър Бърнард Томич, който отстрани №13 Александър Долгополов от Украйна след 4:6, 7:6(0), 7:6(6), 2:6, 6:3. Това ще бъде мач №1000 за великия швейцарец. До момента той има 813 успеха.

Рафа Надал изпрати у дома последния квалификант, след като победи Лукаш Лацко от Словакия с 6:2, 6:4, 6:2 за час и 55 минути. Двамата тенисисти си размениха пробиви в първите си сервис геймове, но след това испанският левичар се наложи в икономичен стил. Следващият му съперник също играе тенис с лява ръка и е от Испания - Фелисиано Лопес.

„Коляното ми е добре, което е най-важното. Мачът не беше лесен, но аз съм щастлив от своята игра. Да стигна до четвърти кръг без загубен сет, това е фантастична новина”, коментира шампионът от Australian Open 2009 Надал.

Успех в три сета записа и отлично сервиращият Томаш Бердих. Седмият в схемата чех победи южноафриканеца Кевин Андерсън със 7:6(5), 7:6(1), 6:1. Бердих не допусна пробив. Самият той реализира първия си брейк при деветата възможност, за да поведе с 3:1 в третата част.

Следващият опонент на родения на 17 септември 1985 Томаш е отстранилият Григор Димитров в пет сета №10 в основната схема Николас Алмагро.