Джокович даде 2 гейма, Стоусър напусна

17-01-2012 00:00 | Станко Димов
Шампионите от предишния турнир от Големия шлем – US Open, Новак Джокович и Саманта Стоусър започнаха по различен начин участието си на Откритото първенство на Австралия по тенис. Водачът Ноле записа светкавична победа, докато шестата в схемата местна любимка загуби неочаквано в първи кръг.

Защитаващият титлата си от Мелбърн сърбин разгроми Паоло Лоренци от Италия с 6:2, 6:0, 6:0 за час и половина игра. Джокович игра за публиката и показа различни трикови удари. Той губеше с 1:2 след пробив, но после взе оставащите 17 гейма в двубоя.

Следващият съперник на 24-годишния Новак е колумбиецът Сантяго Хиралдо.

Малко по-трудно продължи напред четвъртият поставен Анди Мъри. Британската първа ракета преодоля американския талант Райън Харисън с 4:6, 6:3, 6:4, 6:2. В първия сет финалистът от последните две издания на Australian Open допусна пробив, който му костваше частта. Но после Мъри намери своя ритъм и спечели двубоя.

При жените Стоусър загуби от румънката Сорана Кърстя с 6:7, 3:6. Сам отново не успя да издържи тежестта на очакванията на австралийската публика, която чака титла при дамите от 1978 година. Стоусър допусна 33 непредизвикани грешки. Кърстя, която е на 21 години, успя да затвори мача при четвъртата си възможност.

Втората поставена Петра Квитова бе безмилостна срещу Вера Душевина - 6:2, 6:0 за един час игра. Чешката левичарка загуби първите два гейма, но после наниза 12 поред при 33-градусовата жега. Следващата опонентка на Квитова е финалистката от „Алианц къп 2010” Карла Суарес Наваро от Испания, която победи румънката Ирина Бегу с 6:1, 7:5.

Бившата шампионка от Мелбърн Мария Шарапова беше още по-убедителна. Тя се разправи с аржентинката Хисела Дулко с 6:0, 6:1. Загубеният гейм на Маша беше третия във втория сет при нейно подаване.