Петя на четвъртфинал в Китай

24-11-2011 00:00 | Станко Димов
Най-силната българска бадминтонистка Петя Неделчева записа втора поредна победа на големия турнир от Суперсериите Li Ning China Open в град Шанхай с награден фонд 350 000 долара. На европейското в Португалия пък българите стартираха с победи.

Непоставената Петя се наложи над квалификантката от Китай Ли Хан с 21:19, 24:22 след 46 минути игра. Почти неизвестната азиатка оказа яростна съпротива, но опитът и класата на 28-годишната старозагорка си казаха думата. В края на втория гейм Ли дори стигна до точка за спечелването му, но 18-ата в света Неделчева не позволи срещата да се решава в контрагейм.

На четвъртфиналите българката ще се изправи най-вероятно срещу световната шампионка Ван Ихан, също от Китай. Втората в схемата играе срещу Джи Хюн-Сън от Южна Корея.

В същото време, на Европейското първенство по бадминтон до 17 години в Калдас де Раина, Португалия, водачката в схемата при девойките Стефани Стоева научи своята съперничка във втория кръг. Това е ирландката Алана Стивънсън. Другата българка в схемата от 64 състезателки Мария Мицова пък победи в първи кръг днес белгийката Ан Кнаепен с 21:18, 21:8. Тя също ще играе с бадминтонистка от Ирландия и това е Кийди Смит.

При юношите Стефан Гърев победи със 17:21, 21:13, 21:11 руснака Дмитри Рябов и очаква поставеният под №9/16 Адам Мендрек от Чехия. Владимир Шишков беше безапелационен срещу литовеца Таутвидас Лиоранкас - 21:16, 21:8. Следващият му съперник е шведът Даниел Ойер, също №9/16 в схемата.