Надал срещу Мъри на полуфинал

09-09-2011 00:00 | Станко Димов
Четвъртият в схемата на Откритото първенство на Съединените щати Анди Мъри стигна първи при мъжете до полуфиналите. След близо три часа и половина игра британецът се наложи над поставения под №28 американец Джон Иснър със 7:5, 6:4, 3:6, 7:6(2) в Ню Йорк. Негов съперник ще бъде шампионът от US Open 2010 Рафаел Надал, който продължава без загубен сет.

В първата част Мъри успя да стигне до точка за пробив в 11-ия гейм след двойна грешка на 206-сантиметровия на янки. След това финалистът от US Open през 2008 година принуди Иснър да сгреши от форхенд и сетът завърши.

В следващия Анди нанесе удара си още в първия гейм. Тогава проби на нула и до края на частта не позволи брейкът да бъде върнат.

Опрян до стената 26-годишният американец заигра на върха на възможностите си. Иснър направи първия си и единствен пробив във втория гейм и го удържа, като взе сета с 13-ия си ас. След това Джон поиска медицинска помощ, заради схващане на бедрото.

Четвъртата част завърши без пробиви и така се стигна до тайбрек. Смяната на полетата дойде при 4:2 точки за европееца. Мъри поведе с 6:2 и получи четири мачбола. Анди реализира още първия и вдигна победоносно ръце.

Шотландецът стана седмия тенисист в историята с полуфинали и в четирите турнири от Големия шлем в една година.

Рафа разби последния оцелял американец в схемата Анди Родик с 6:2, 6:1, 6:3 следчас и 53 минути игра в дербито на бившите номер едно в света, които са печелили US Open. В първия сет испанският левичар поведе с 4:0 на видимо уморения янки. Общо в мача Надал направи шест пробива.

Защитаващият титлата си Рафаел постигна 35 уинъра срещу 15 на Родик, а при непредизвиканите грешки съотношението беше 13:25. Носителят на 10 трофея от Шлема показа агресивна и точна игра, а американският му опонент имаше проблеми с най-голямото си оръжие – началния удар. Така Съединените щати ще почакат поне до догодина за титла от Голямата четворка при мъжете. Последната донесе точно Анди в Ню Йорк през 2003-а.

„Мисля че играя добре след втория кръг на турнира. Чувствам се във форма и знам че мога да спечеля. Винаги е удоволствие за мен да се изправя срещу Анди (Мъри). Двубоите срещу него са вълнуващи и този също ще бъде голямо предизвикателство за мен”, каза Рафаел Надал след класирането си за полуфинала.