Стоусър на 1/4-финал след нов рекорден мач, Звонарьова с лес

05-09-2011 00:00 | Станко Димов
Миналогодишната финалистка и поставена под номер 2 в схемата Вера Звонарьова преодоля лесно осминафиналите на "Ю Ес Оупън". Рускинята надигра категорично с 6:2, 6:3 поставената под номер 22 Забине Лисицки (Германия) след само 1 час и 17 минути игра. Германската тенисистка допусна доста повече непредизвикани грешки от съперничката си - 28 срещу 11 за Звонарьова, и това до голяма степен се оказа решаващо.

Звонарьова ще мери сили на четвъртфиналите с поставената под номер 9 Саманта Стоусър. Австралийката надделя с 6:2, 6:7 (15), 6:3 над рускинята Мария Кириленко след 2 часа и 37 минути игра, като само вторият сет продължи 1 час и 24 минути.

В първия сет Стоусър доминираше изцяло. Австралийката поведе с 5:0 и въпреки че загуби следващите два гейма, затвори частта с 6:2. Мачът ще се запомни с драматичния тайбрек във втория сет, който бе спечелен от Кириленко след много здрава битка. Рускинята спаси 5 мачбола в тайбрека и реализира шестия си сетбол, за да сломи съперничката си със 17:15 точки. На три пъти системата "Ястребово око" се намеси решаващо в полза на Кириленко в тайбрека и това изигра своята роля в него. В крайна сметка обаче в решаващия трети сет рускинята преклони глава пред австралийката, която за втора поредна година достига до четвъртфиналната фаза в Ню Йорк.

С 32-те изиграни точки, Стоусър и Кириленко поставиха нов рекорд в турнирите от "Големия шлем" при жените за най-дълъг (като точки) тайбрек. Рекордът при мъжете е тайбрекът на четвъртия сет на финала на "Уимбълдън" през 1980 година между Джон Макенроу и Бьорн Борг. Макенроу печели тайбрека с 18-16, а Борг - мача, с 3:2 сета.

Любопитното е, че това е втори пореден исторически мач за австралийката, която надви с 2:1 сета в предишния кръг друга рускиня - Надя Петрова, след 3 часа и 16 минути - рекорд за най-дълъг двубой (като времетраене) при дамите на "Ю Ес Оупън", откакто е въведена системата с тайбрека.