Лин Дан взе четвърта световна титла

14-08-2011 00:00 | Станко Димов
Най-силният бадминтонист в света през последните години Лин Дан спечели титлата от 19-ото световно първенство в Лондон. На финала вторият поставен китайски левичар се наложи над номер едно в ранглистата Чон Уей Ли от Малайзия с 20:22, 21:14, 23:21 в инфарктен двубой, в който Лин спаси два мачбола, преди да триумфира. За 28-годишния състезател това е рекорден четвърти златен медал от шампионати на планетата. Както и на първенството през 2010 година в Париж, Китай спечели и петте титли.

В изключително качествената среща двамата азиатски майстори демонстрираха убийствени смачове, при които перото свистеше със скорост от над 260 км/ч, акробатични плонжове в отбрана и защитни удари между краката. Кулминацията в края на третия гейм беше забележиителна.

След аут на Лин, малаецът стигна до първия си мачпойнт. Китаецът не трепна и го отрази със смач по линията. После Чон Уей Ли стина и до втора възможност за световна титла, но отново съперникът му игра агресивно и точно. На свой ред олимпийският шампион от Пекин стигна до мачпойнт и приключи двубоя, след бекхенд в мрежата на опонента. Срещата продължи един час и 22 минути.

Нехаарактерно за азиатец Лин изпадна в екстаз, съблече фланелката си и я хвърли в трибуните. След това гол до кръста козирува на феновете. Супер Дан, както го наричат, спечели световните титли и през 2006, 2007 и 2009 година.