Пиронкова с лесна победа

21-06-2011 00:00
Полуфиналистката от Wimbledon през миналата година и №32 в схемата сега Цветана Пиронкова започна убедително представянето си в Лондон. Първата ракета на България победи квалификантката от Италия Камила Джорджи с 6:2, 6:1 гейма за 54 минути игра на крайния 19-и корт.

Цеци спечели жребия и избра да сервира. Тя взе без проблеми подаването си. Веднага след това 23-годишната пловдивчанка стигна до точка за пробив и успя да го постигне. Последна затвърждаване на нула, за да набъбне резултатът до 3:0 гейма. При 2:5 италианката, която е №169 в световната ранглиста, сервираше за оставане. Пиронкова не й остави шанс. Поведе с 40:15 и реализира още първия си сетбол, за да вземе частта след точно 21 минути.

Вторият сет продължи по същия начин. Лидерката на националния ни отбор проби за 2:0 гейма. В четвъртия хипотетичната интрига изчезна напълно, защото Цветана направи втори брейк. В следващия гейм 19-годишната Джорджи стигна до първата си възможност за пробив, но Пиронкова се защити успешно. При 0:5 италианката подаваше за почетен гейм и оставане в срещата. Тийнейджърката спаси мачбол и прекъсна негативната серия от седем поредни загубени гейма. След това Цеци затвори мача при втория си мачбол.

Българската прима приключи с 15 печеливши удари (три аса) и само пет непредизвикани грешки. Тя вкара 69 процента първи сервис и спечели цели 85 процента от разиграванията при успешно първо подаване.

Във втория кръг Пиронкова очаква Петра Мартич. Хърватката се наложи над американската специалистка на двойки Ваня Кинг с 5:7, 6:2, 6:2. Досега Цеци не е играла срещу 98-ата в класацията Мартич. За достигането до тази фаза пловдивчанката си осигури 100 точки за световната ранглиста, където е 33-а в момента, и 20 125 британски лири от наградния фонд, който е общо 14,6 милиона паунда.

По-късно днес и първата ракета на България при мъжете Григор Димитров трябва да стартира участието си. Двубоят на 20-годишния хасковлия срещу квалификанта Седрик-Марсел Щебе (Германия). Двубоят им е четвърти в програмата на корт №10.