Федерер спечели за час и половина

27-05-2011 00:00
Рекордьорът по титли от Големия шлем Роджър Федерер изигра поредния си силен мач на Roland Garros. Третият в схемата в Париж швейцарец се справи с №29 Янко Типсаревич с 6:1, 6:4, 6:3 за точно един час и половина на корт „Сюзан Ланглен”, за да се класира за осминафиналите на турнира. Там го чака неговият сънародник Станислас Вавринка.

Шампионът от 2009 година взе първата част за едва 19 минути. Очилатият сърбин взе подаването си в първия гейм, но след това загуби шест поредни игри. Федерер играеше на ниво и разнообразно и не позволи на съперника да храни никакви илюзии за съпротива.

Към средата на втората част Типсаревич се пробуди и след като беше пробит за 2:3 стигна до единствената си точка за пробив в целия мач. Отговорът на носителя на 16 титли от Шлема обаче беше впечатляващ. Той наниза три аса в следващите четири разигравания и затвърди.

В заключителния сет Роджър проби в първия гейм и до края контролираше положението. Федерер направи в спечеления икономично двубой общо 37 печеливши удари (10 аса) при 20 непредизвикани грешки (две двойни).

В следващия кръг швейцарецът очаква своя сънародник и приятел Станислас Вавринка (№14), с когото са олимпийски шампиони на двойки. Стан направи пълен обрат срещу Жо-Вилфрид Цонга (Франция, №17)и го победи в четиричасов двубоя с 4:6, 6:7(3), 7:6(5),6:2, 6:3. В заключителния сет на тенис драмата Вавринка проби за 5:3 и после реализира третия си мачбол.