Англия на еврофиналите

30-04-2011 00:00 | Станко Димов
Отборите на Англия се класираха за финалите на европейското първенство по скуош в Еспоо, Финландия, и при жените, и при мъжете. Техни съперници ще бъдат съответно холандките и французите.

При дамите англичанките се разправиха на полуфиналите с 3-0 победи над състава на Ирландия. Втората в световната ранглиста Джени Дънкаф се наложи над първата ракета на съперничките Маделин Пери с 11:5, 11:0, 13:11.Останалите успехи за британките донесоха Сара Кипакс и Доминик Лойд-Уебър. Те жадуват за реванш срещу тима на „оранжевите” от Ниската земя. Именно холандките ги победиха миналата година на полуфинал и спряха серията на Англия от 32 поредни титли на континента.

Европейските шампионки от Холандия постигнаха изключително труден успех над Франция с 2-1. Бившата златна медалистка от световно първенство Ванеса Аткинсън падна от лидерката на французойките Камий Серм с 6:11, 10:12, 7:11. След това Натали Гринъм изравни с успех над Изабел Стоер с 11:91 11:7, 11:8. В решителния двубой Орла Ноом (на снимката на преден план) загуби първите два гейма срещу Колин Омар, но успя да направи пълен обрат, за да надделее с 9:11, 3:11, 11:3, 11:8, 11:8. Холандия се класира за девети пореден път на финала на европейското точно на националния празник 29 април – рождения ден на кралица Беатрикс.

При мъжете нямаше подобни емоции. Англия достигна за 19-а година поред до мача за титлата, след като надделя с 4-0 над Холандия. Единственият гейм за „оранжевите” спечели първата ракета Дилан Бенет. Състезателят от Айндховен го взе срещу световния номер едно Ник Матю, от когото загуби със 7:11, 11:9, 2:11, 5:11. Останалите британски успехи бяха дело на Джеймс Уилстроп, Даръл Шелби и Питър Баркър.

Франция пък стигна финала след 4-0 срещу дебютиралия в тази фаза тим на Италия. „Адзурите” бяха близо до това дори да поведат в мача. В първата среща Давиде Бианките водеше с 2-1 гейма, но отстъпи на Мотийо Кастанет след 8:11, 11:6, 11:7, 4:11, 7:11.