Федерер даде 5 гейма, Коля отпадна

17-01-2011 00:00 | Станко Димов
Защитаващият титлата си от Откритото първенство на Австралия по тенис Роджър Федерер потегли на висока скорост в Мелбърн. Вторият в схемата швейцарец преодоля авторитетно Лукаш Лацко от Словакия с 6:1, 6:1, 6:3. Също само пет гейма даде и Анди Родик. А изненадата поднесе Флориан Майер, който отстрани финалиста от Доха Николай Давиденко.

Федерер се задържа на корта само 84 минети. Словакът, който в Катар взе сет на нула срещу самия Надал, изглеждаше като първокласник пред първокурсник в този мач. Носителят на рекордните 16 титли от Големия шлем (последната бе в Мелбърн) демонстрира игра на високо ниво, което много рядко прави в първите кръгове на големите турнири. Следващият съперник на Роджър ще бъде победителят от мача на Жил Симон и Лу Йен Хсун.

Осмият поставен Родик се справи с чеха Ян Хайек – 6:1, 6:2, 6:2. Американецът наниза 18 аса и често притесняваше своя съперник със своите дълбоки сечени бекхенди. В края Анди се поотпусна и в заключителния гейм трябваше да спасява две точки за пробив на Хайек. Бившият номер едно в света очаква във втория кръг руснака Игор Куницин.

Германецът Майер отстрани неочаквано демонстриращия добра форма №23 в схемата Николай Давиденко. Финалистът от чалънджъра в София през 2009 година спря руснака след 6:3, 4:6, 7:6(4), 6:4.

Гаел Монфис направи първия обрат от 0-2 сета в турнира. Дванадесетият поставен французин надделя над Тимо де Бакер от Холандия след 6:7(5), 2:6, 7:5, 6:2, 6:1. В края на третия сет холандецът получи контузия и от 5:3 в своя полза загуби 16 от следващите 19 гейма. Ако Монфис стигне до третия кръг в Мелбърн, има шанс да срещне Григор Димитров, ако българинът преодолее Вавринка.