Пиронкова спечели в три сета

17-01-2011 00:00 | Станко Димов
Цветана Пиронкова записа първата си победа за годината. На старта на Australian Open българската тенисистка, която е №32 в схемата, се наложи над Полин Пармантие от Франция с 6:4, 3:6, 6:3 след един час и 53 минути игра.

В първата част Цеци успя да пробие за 4:2 гейма и до края нямаше проблеми. В следващия сет обаче 105-ата в ранглистата французойка успя да изравни. Двете тенисистки си размениха по два пробива в началните геймове, но след това Пармантие постигна още два и взе частта.

23-годишната пловдивчанка губеше с брейк и в решителния сет. Но от 2:3 гейма Пиронкова се взе в ръце и не даде повече гейм на съперничката, за да триумфира. Тя приключи срещата с два аса и една двойна грешка и точно 50 процента вкаран първи сервис. На крайния корт №18 имаше българска агитка и два трикольора.

За успеха в първия кръг Цветана получава 100 точки за световната ранглиста, където в момента е под №36, и 32 000 австралийски долара от наградния фонд.

Следваща съперница на българката е Моника Никулеску от Румъния, която преодоля Тимеа Бачински (Швейцария) с категоричното с 6:0, 6:3. Никулеску е 85-а в класацията в момента. Тя е родена също като Цеци през септември 1987 година, но на 25-и. Двете са играли три пъти, като пловдивчанката води с 2-1 победи.

Румънката е взела първия мач през 2002 година. В дебюта на Пиронкова при професионалния тенис в турнира на ITF в Букурещ на финала тя отстъпи на Никулеску с 1:6, 6:7. През 2008 година в Антверп Цветана надделя с 6:1, 6:4. Последният сблъсък беше пак на австралийска земя. През януари 2009 година в Бризбън българката победи с 6:7, 6:4, 6:4.

При успех Цветана Пиронкова за първи път ще премине в трети кръг в Мелбърн и ще го направи за втори път в турнирите на Големия шлем, след полуфинала на Wimbledon миналата година.

Цеци играе и на двойки. Нейна партньорка е бившата шампионка от "Алианц къп" Тамира Пашек от Австрия. В първия кръг двете играят срещу дует №5 в схемата Кара Блек (Зимбабве)/Анастасия Родионова (Австралия).