Гришо изпусна влизане в Топ 100

27-11-2010 00:00 | Станко Димов
Първата ракета на България Григор Димитров отпадна на полуфиналите на чалънджъра в зала в Хелзинки с награден фонд 106 500 евро (плюс гостоприемство). Той отстъпи в битката на бившите номер едно в света при юношите на Ричард Беранкис от Литва с 6:7(5), 6:0, 1:6 за един час и 51 минути игра.

Така 19-годишният хасковлия приключи сезона и ще запише в понеделник рекордното за него 106-о място в ранглистата на АТР, но при победа щеше да влезе и в Топ 100.

Началото на двубоя в зала „Талин” беше напълно равностойно. Всеки печелеше подаването си до края на сета. Стигна се до тайбрек. В него 20-годишният литовец поведе с 3:0, а размяната на полетата дойде при 4:2 точки. Беранкис стигна до два сетбола при 6:4. Гришо отрази първия, но при втория, при негов сервис, капитулира и загуби частта след 52 минути.

Вторият сет започна с първия пробив в мача. Постигна го Димитров, а след това затвърди за 2:0. Агресивната игра на българина продължи и той направи втори пробив, след като поведе с 40:0 и реализира при третия шанс. При 4:0 за Григор нещата в сета изглеждаха пределно ясни, но националът продължи акцията си с трети брейк, а после затвори частта с 6:0 след само двадесетина минути игра.

Литовецът прекъсна серията от шест загубени гейма, като най-сетне успя да спечели подаването си за 1:0 в решаващия сет. В третия гейм Димитров имаше на два пъти точка за пробив, но Беранкас успя да се защити и в крайна сметка да спечели и поведе с 2:1. Веднага след това обаче 119-ият в света тенисист от Вилнюс направи пробив и го затвърди, за да дръпне с 4:1. Последва нов пробив и прибалтиецът сервираше за спечлане на полуфинала. Съперникът на Григор бързо поведе с 40:15 и реализира още първия мачбол.

За достигането си до тази фаза във финландската столица Димитров заслужи 45 точки и 5375 евро от наградния фонд. Това ще му позволи от 112-о да скочи на 106-ото място в ранглистата и му осигурява място в основната схема на Australian Open. Класиране за финала в Хелзинки обаче му даваше минимум 75 точки (или 125 при титла) и гарантирано влизане в първите 100 на планетата.