Неделчева стигна полуфинал

29-10-2010 00:00
Най-силната българска бадминтонистка Петя Неделчева се класира на полуфинал, след като отстрани втора поставена на турнира от Супер сериите в Одензе (Дания) с награден фонд 200 000 долара. Тя надигра №5 в схемата китайка с холандски паспорт Яо Джие с 21:7, 14:21, 21:14 след 55 минути игра.

Така за трети път в кариерата си Неделчева (виж и поръчай ракетата й ) стига до тази фаза в най-престижната верига на единично, след турнирите в Сеул и Джакарта през 2007 година.

Петя започна отлично мача и на задължителната почивка в средата на гейма водеше с 11:5 точки. Серията на българката продължи и тя постигна девет поредни точки преди Яо да запишеи точки за 17:6. В крайна сметка Неделчева затвори гейма за 13 минути с 21:7. Тя постигна цели 10 точки след смачове.

В следващата част азиатката пое инициативата и почивката дойде при 11:5 за холандската поданичка. В крайна сметка Яо взе частта с 21:14.
Неделчева зашемети съперничката в котрагейма, като дръпна с 10:1, а почивката дойде при 11:3. Диктатурата на 27-годишната националка продължи и авансът стигна до 10 точки при 16:6. При 20:12 Петя получи осем точки за спечелване на двубоя. При третото разиграване тя приключи двубоя.

"Направих добър мач днес, доволна съм от играта си срещу Яо, което винаги е била труден противник. Хубаво е, че започнах със сингъл, а после е мачът на двойки. Вчера беше обратното и ми беше трудно да се пренастроя. Мисля че заради това загубих гейм от чехкинята", обясни Петя Неделчева пред racketi.com.

Българката вече си осигури 6420 точки за световната ранглиста, където е №17, а в отделното класиране на Супер сериите е 15-а с големи шансове за финалния турнир на осемте най-добри. Следващата й съперница е водачката в схемата Ван Ихан от Китай, която във втория кръг в Дания отстрани Линда Зечири.

На двойки, европейските ешампионки от „Манчестър 2010” и трети в схемата в Одензе Неделчева/Анастасия Руских (Русия) отстъпиха на шестите поставени Шизука Мацуо и Мами Наито от Япония с 18:21,13:21 след 50 минути игра.