Рафа с обрат в тайбрек, Давид бие

04-09-2010 00:00 | Станко Димов
Водачът в схемата на Откритото първенство на Съединените щати по тенис Рафаел Надал е вече в третия кръг на туринра от Големия шлем. Испанският левичар се наложи над Денис Истомин от Узбекистан с 6:2, 7:6(5), 7:5. 31-ият в схемата Давид Налбандян продължава триумфалното си завръщане.

В първия сет Рафа нямаше проблеми. Във втория обаче се стигна до тайбрек. В него 39-ият в света Истомин поведе с 5:1 точки. В този миг световният номер едно превключи на друга скорост, спечели шест поредни разигравания и взе частта. В третата Надал издебна своя момент и проби в последния, 12-и гейм за да запише победа. Мачът беше коментиран от Серина Уилямс, която се появи накуцвайки на стадион "Артър Еш" и беше бурно приветствана от публиката.

Следващият съперник на шампиона от Париж и Лондон ще бъде французинът Жил Симон. Двамата са играли четири пъти до момента като Рафа има аванс от 3-1. Последната им среща бе в Мелбърн миналата година, когато испанецът спечели. Победата на Симон е от Мадрид през 2008 г.

Давид Налбандян (виж и поръчай ракетата му ) пък се справи с Флоран Сера от Франция със 7:5, 6:4, 6:2 за един час и 52 минути игра. Аржентинецът игра пет сета в първия кръг и когато Сера поведе с 2:0 изглеждаше, че го чака нов тежък мач. Но бившият №3 в света успя да върне брейка и направи още един в самия край. След това финалистъ от Wimbledon и шампион от „Мастърс” нямаше проблеми. Следващият съперник на Налбандян е осмият в схемата Фернандо Вердаско от Испания.

„За мен беше важно да приключа в три сета. Въпреки че ще имам два дена за възстановяване, винаги е по-добре да печелиш бързо. Чувствам се добре и съм готов за мача с Вердаско, който е много силен тенисист”, заяви 28-годишният Давид, който бе пропуснал седем турнира от Големия шлем заради контузии.

При жените впечатлява третата поредна победа на непоставената Ана Иванович. Сръбската тенисистка надигра Виржини Разано от Франция със 7:5, 6:0 и на осминафиналите излиза срещу шампионката от US Open Ким Клайстерс в интригуващ мач.

Третата поставена Винъс Уилямс не срещна никаква съпротива от люксембургската квалификантка Манди Минела и я срази с 6:2, 6:1. Минела елиминира Пиронкова във втория кръг в Ню Йорк.