Гаске и Нишикори спряха фаворити

03-09-2010 00:00 | Станко Димов
Ришар Гаске изхвърли шестия поставен Николай Давиденко, а квалификантът Кеи Нишикори острани №11 Марин Чилич във втория кръг на Откритото първенство на Съединените щати. Рутинни победи записаха Федерер, Джокович и Сьодерлинг.

Френският талант Гаске бе почти безгрешен и надигра руснака с 6:3, 6:4, 6:2. Коля имаше някаква контузия, но не се оправда с нея, а заяви, че проблемите са в главата му. Ришар е един от рекордните 12 френски тенисисти, които се класираха за втория кръг в Ню Йорк, а вече е и в третия.

Нишикори издържа в мач продължил пет часа без една минути и елиминира полуфиналистът от Мелбърн Чилич с 5:7, 7:6(6), 3:6, 7:6(3), 6:1. В петия сет температурата от 33 градуса по целзий сломи снажния хърватин, който завърши срещата с 93 непредизвикани грешки. 20-годишният азиатец, който тренира в академията на Болетиери, е едва 147-и в света. Той получи схващания в дясната ръка, но ги преодоля и триумфира в крайна сметка.

Петкратният шампион от US Open Роджър Федерер записа втора трисетова победа срещу левичар. Швейцарския ас се справи с Андреас Бек от Германия с 6:3, 6:4, 6:3, като контролираше мача през цялото време. Дори си позволи и леко отпускане в първия сет, когато поведе с 5:0, но допусна съперникът му да вземе три гейма поред. Този път Фед Екс наниза 15 аса (общо 33 в турнира) и постигна като цяло 29 печеливши удари при 18 непредизвикани грешки.

„Това беше идеалното начало за мен. Играх в понеделник, после почивах два дена, спечелих щадяща физиката ми втора победа. Вече съм в третия кръг и се чувствам навлязъл в турнира. Тежките мачове тепърва предстоят. Интересно е да видим урагана Ърл дали ще попречи на играта в събота”, коментира Федерер. Следващият му съперник е Пол-Анри Матийо от Франция.

В последния мач от програмата третият в схемата Новак Джокович преодоля германеца Филип Пецшнер със 7:5, 6:4, 7:6(6) след два часа и 20 минути. Следващият му съперник ще бъде Джеймс Блейк.

Петият Робин Сьодерлинг бе безкомпромисен срещу друг янки – Тейлър Дент и го срази с 6:2, 6:2, 6:4. Финалистът от Roland Garros не допусна пробив и наниза 14 аса срещу 9 за Дент. В трети кръг Сьодерлинг излиза срещу холандеца Тимо де Бакер.