Петя започна с победи в Париж

23-08-2010 00:00 | Станко Димов
Първата ракета на България в бадминтона Петя Неделчева започна с две победи участието си на 18-ото световно първенство в Париж. Поставената под №15 в основната схема националка успя да направи обрат и надигра Юдит Мулендайкс от Холандия с 14:21, 21:16, 21:10, въпреки че й потече кръв от носа и играта бе спряна за 10 минути. Неделчева спечели и на двойки. Линда Зечири пък се класира без игра.

Холандката поведе в самото начало с 3:1 точки, но Петя намери своя ритъм и излезе начело при 5:4. Малко след от носа на българката рукна кръв и играта бе спряна. След прекъсването тя продължи да играе с тампони, които й пречели да диша, обясни личният й треньор Орлин Цветанов. Задължителната почивка обаче дойде при резултат 11:9 в полза на 31-годишната Мулендайкс. Бадминтонистката от Хелмонд продължи да трупа аванс и стигна до 17:11. Тука някъде 27-годишната старозагорка сигурно реши да не гони дивото и да запази сили за втория гейм. Така Неделчева отстъпи първата част с 14:21 след 19 изиграни минути.

Втората започна отново равностойно с непрестанна гонитба в резултата. Стигна се до няколко изравнявания – последното при 9:9. След това Мулендайкс спечели две поредни разигравания и се оттегли почивката при 11:9, както и в първия гейм. Този път Петя не позволи на съперничката си да се откъсни и възстанови паритета за 11:11. Последва нова серия от равенства. След 15:15 обаче българската прима пое инициативата и дръпна с 18:15. Неделчева стигна до четири точки за спечелване на гейма при 20:16 и реализира още първата. Това бе първа спечелена част от нея срещу холандката, от която имаше до момента две загуби с по 0-2.

В решителния трети гейм Мулендайкс пое инициативата и се опита да натрупа аванс в самото начало. Европейската вицешампионка обаче не й позволи и изравни при 4:4 точки. На свой ред Петя Неделчева взе преднина от 8:5 и паузата в средата на частта дойде закономерно при 11:7 за българската бадминтонистка. Тя успя да наложи волята си над холандката и увеличи аванса си до седем точки при 15:8. Оттук до края геймът просто се доиграваше и Петя спечели след 54 миути игра първата си среща в Париж.

Във втория кръг Неделчева очаква почти сигурно украинката Лариса Грига, която играе довечера срещу Куне Карен Фу от Мавриций.

На двойки Петя и Анастасия Руских (Русия) са десети в схемата на двойки. Финалистките от „Манчестър 2010” записаха успех срещу френския дует Лора Шоине/Вени Расиди с 21:7, 21:16 след половин час игра. Следващите съперници на интернационалния тандем са англичанките Джени Уолуърк и Гейбриъл Уайт.

Линда Зечири извади голям късмет. Софиянката трябваше да играе срещу деветата в схемата Жу Ми от Хонконг, но азиатката се отказа в последния момент. Така българската левичарка влезе във втори кръг със служебна победа. Следващата й съперница е силната японка Аи Гото.

Останалите български участници на Мондиала – смесената двойка Стилиян Макарски/Дияна Димова започват участието си на шампионата във вторник.