В света на динозаврите
Днес приемаме познанията си за динозаврите за даденост. Но са били нужни столетия задълбочени проучвания, за да се научим да разчитаме точно данните от фосилите. През октомври 2015 г. в датираната отпреди 66 млн. години скална формация Хел Крийк в Южна Дакота, САЩ, беше открит нов вид динозавър. В медиите веднага се появиха цветни изображения на този бърз хищник - изправен на два крака, покрит с пера и с уста, пълна с остри зъби.
Палеонтолозите, направили откритието, обясняват, че дакотарапторът е имал големи, извити като сърпове нокти на втория пръст на задните си крака. Бил е дълъг около пет метра и малко по-висок от човек. Това го прави един от най-големите представители на семейство Дромеозаври (към който е принадлежал и велоцирапторът), откриван досега. Днес приемаме тези данни за даденост, но колко реалистични са те и откъде знаем как точно са изглеждали динозаврите?
Виж, динозавър!
Първите опити на човека да си представи животните, оставили фосили и следи след себе си, датират още от праисторията. Има доказателства, че динозаврите са намерили място в много древни митологии. Легендите за дракони се появяват в китайски текстове от 1100 г. пр. Хр. и е възможно да са вдъхновени от кости на динозаври. По подобен начин грифоните - хибриди между лъв и орел, познати от древногръцката митология от около 700 г. пр. Хр., може да са вдъхновени от фосили на протоцератопс - динозавър с клюн, чиито останки се откриват и днес в Централна Азия.
Когато древните хора намирали странни кости, те правели същото, което правим и ние днес. Използвали всичките си познания, за да успеят да направят реконструкция на животното, на което са принадлежали. Понякога се правели грешни заключения.
С времето напълно сме променили виждането си за това как са изглеждали динозаврите и до голяма степен този процес започва през 60-те години на ХХ в. с описанието на друг американски дромеозавър - деинонихуса. Джон Остръм от университета Йейл прави революционното предположение, че този вид е приличал на птица, бил е бърз, топлокръвен и е ловувал на глутници. Така започва „Динозавровият ренесанс“ през 60-те и 70-те години на миналия век. Остръм предполага, че птиците са динозаври и идеята му се потвърждава през 1996 г., когато в Китай е открит синозавроптериксът - първият познат пернат динозавър.
Днес, когато палеонтолозите открият нов фосил, те разполагат с много повече познания, на които да базират реконструкцията на животното. Всъщност информацията ни за динозаврите е толкова обширна, че можем да определим цветовете на оперението на някои от видовете.
Всяка реконструкция започва с фосилизираните кости. Ако палеонтолозите са открили сравнително цял скелет, ще могат да подредят костите на базата на подредбата на скелетите на птиците, крокодилите и дори на човека. Постепенно стават ясни очертанията на животното.
Разберете цялата история и вижте още страхотни илюстрации на динозаври в новия брой на ВВС ЗНАНИЕ - списанието за любознателния ум. Намерете ни и във Фейсбук: fb.com/bbcznanie
Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!
![Тенис резултати и статистика](/banners/flashscore.png)
![](https://tennis24.bg/../pictures/pic_big/old_tennis/2138l3Hf8d97869f2df1062c08dac869d708a9a.jpg)
Категория: ATP 500
Място на провеждане: Рио де Жанейро, Бразилия
Настилка: Клей
Награден фонд: $2,574,145
Official Website | Livescore
![](https://tennis24.bg/../pictures/pic_big/old_tennis/1068b7Q698b974e6a040db40f29807ea1a43484.jpg)
Категория: ATP 500
Място на провеждане: Доха
Настилка: Твърда
Награден фонд: $3,035,960
Official Website | Livescore