Федерер срещу Надал – 12 години съперничество (видео)

02-04-2016 14:12 | Tennis24.bg

На 28 март се навършиха 12 години от началото на едно от най-големите съперничества в тениса – това между Роджър Федерер и Рафаел Надал. На този ден, през 2004 г. двамата за пръв път излизат един срещу друг. Швейцарецът точно е спечелил две титли от Големия шлем – „Уимбълдън“ 2003 и Откритото първенство на Австралия 2004. Испанецът е само на 17 и е номер 34 в света.

Турнирът е в Маями. Тогава никой не мислел, че става свидетел на нещо сециално. Това е само един мач. Ще последват още 33. 23 от тях печели Рафа. 11 – Федерер.

Как е протече мачът? Федерер незапочна много добре, Надал проби. Испанецът още тогава играеше по тактиката, която използва и днес – атакува с форхенд бекхенда на Роджър, който в онзи ден не беше много добър. В четвъртия гейм Рафа спечели точка сред много тичане, показа страхотен сервис и в крайна сметка спчели сета – 6:3. Във втория сет Федерер се опита да се върне в мача и няколко пъти излезе на мрежата, но не особено резултатно. Надал започна да атакува агресивно и направи два пробива. Швейцарецът върна един пробив, но Надал не се даде и в крайна сметка спечели отново с 6:3 с победен смаш. Няколко месеца по-късно Рафа счупи крака си и това го остави извън „Ролан Гарос“. Следващата им среща отново е във Флорида, но този път швейцарецът печели във финала в пет сета.

„Бях със слънчев удар, след като победих Хенман на финала в Индиън Уелс. – спомня си Федерер. – Полежах 3-4 дни и след това пристигнах в Маями. Не знам как успях да бия Давиденко с три сета, в последния 7:5. След това започнах да с чувствам по-добре, но трябваше да изляза срещу Рафа. Той беше новобранец в тура. Спомням си, мачът беше от онези, в които трудно „влязох“. Може би бях уморен, но пък той игра страхотно.“

Още от първите няколко топки Роджър разбрал, че играе с играч от световно ниво. „Бях впечатлен от него. Не помня много от онези години, но имаше приказки, че този мач се е оказал превратен за кариерата му. Е, той показа, че винаги е имал в себе си това. И има страхотна кариера, такава, каквато много очакваха от него“, казва настоящият номер 3 в света.

Съперничеството помежду им влияе и на двамата. В годините то променя играта им и стила им. „Това съперничество е може би най-важното в кариерата ми. Битките ми с Рафа са епични, особено на финалите на „Уимбълдън“. Имахме и много тежки мачове за мен, като тези на „Ролан Гарос“. Един от най-важните мачове за мен е победата ми във Франция през 2009 г. ние бяхме новаците. Още тогава знаех, че трябва да променя играта си, за да спечеля срещу него“, казва Фед.

„Бях малко по-млад от него. – спомня си първия им мач Рафа. – Имахме много прилики и разлики. Аз не сервирах толкова мощнокато него, но може би се движех по-добре. Не удрях толкова силно. Всъщност имахме различен стил на игра. И едновременно с това и двамата си приличахме и искахме да играем на високо ниво.“

Федерер срещу Надал – 12години по-късно

Шейцарецът: Бях впечатлен от Надал

Турнирът е Откритото първенство на Маями. Тогава никой не мислел, че става свидетел на нещо сециално. Това е само един мач. Ще последват още 33. 23 от тях печели Рафа. 11 – Федерер.

Още от първите няколко топки Роджър разбрал, че играе с играч от световно ниво. „Бях впечатлен от него. Не помня много от онези години, но имаше приказки, че този мач се е оказал превратен за кариерата му. Е, той показа, че винаги е имал в себе си това. И има страхотна кариера, такава, каквато много очакваха от него“, казва настоящият номер 3.