Линда Зечири първа в групата и продължава в Рио

15-08-2016 02:50 | Любомир Тодоров

Първата ни ракета в бадминтона Линда Зечири спечели първото място в група "Д" на олимпийския турнир в Рио де Жанейро и продължава във фазата на прякото отстраняване.

В епичен двубой 32-ата в света българка победи водачката Кърсти Гилмор от Великобритания след обрат с 12:21, 21:17, 21:16 и оглави класирането. Зечири е първата ни представителка, която печели първо място от въвеждането на групова фаза в Пекин през 2008 г.

Линда започна нервно и направи много грешки. Шотландката поведе със 7:0, а задължителната почивка дойде пир 11:1. Английският треньор на българката, нает за олимпийския турнир, Анди Ууд успя да я успокои и Зечири канализира играта си, но беше късно за обрати.

Във втория гейм се премина през осем равенства. Последното беше при 16:16, след което левичарката от София спечели четири поредни разигрававания. После тя изравни частите с лекота.

В началото на решителния гейм Гилмор взе преднина. Тя поведе с 5:2, но Зечири стопи аванса й и успя да изравни при 7:7 и дори да поведе с една точка. На почивката 29-годишната софиянка водеше с 11:10. Линда заигра със самочувствие и продължи да доминира, което накара съперничката й да прави доста грешки. Тя дръпна с 15:10. Гилмор намали преднината, но българката стигна до 18:15 и 19:16. При 20:16 Зечири след мощен смач тя имаше вече четири мачпойнта. При първия след атака на Линда перото беше отсъдено в аут, но тя поиска видеоповторение и се оказа, че то е било на линията, след което падна на корта със сълзи в очите от щастие.

На осминафиналите в понеделник Зечири се изправя срещу седмата поставена Сун Жи Хюн от Южна Корея. Двубоят е от 23:30 часа наше време.