Най-шокиращите отпадания в историята на Откритото първенство на Австралия

20-01-2017 18:41 | Tennis24.bg

Отпадането на Новак Джокович едва във втори кръг на Откритото първенство на Австралия със сигурност шокира целия тенис свят. Сърбинът няма да защитава титлата си в Мелбърн, след като бе победен от 117-ия в света и малко познат узбек още във втори кръг със 7:6(8), 5:7, 2:6, 7:6(5), 6:4. Но дали това е най-шокиращото отпадане в историята на турнира.

Истомин, който участва с уайлд кард в турнира, до момента е с актив 1-32 срещу играчите от Топ 10. За Джокович пък това бе най-ранното отпадане в Големия шлем от 2008 г. насам, когато загуби на същия етап от Марат Сафин на Уимбълдън.

Редакторите на официалната страница на турнира направиха класация за най-големите провали в историята.

Дженифър Каприати, 2003 г.

Двукратната шампионка от Откритото първенство на Австралия потъна в сълзи, когато през 2003 г. се препъна още на първото препятствие. Марлен Вайнгартнер я победи с 2:6, 7:6, 6:4, след като участва в турнира със запазено класиране – номер 90 в света.

Лейтън Хюит, 2003 г.

Шампион от Уимбълдън, номер 1 в света, поставен под номер 1. Хюит беше абсолютният фаворит за титла в домашния си турнир от Шлема особено, след като в четвъртия кръг трябваше да се изправи Юнес Ал Янауи. Местният герой обаче бе шокиран от мароканеца, който победи с 6:7, 7:6, 7:6, 6:4.

Мартина Навратилова, 1984 г.

Навратилова бе на прага да запише своята 75-та поредна победа, а освен това гонеше своята седма титла от Големия шлем. Не така виждаше нещата Хелена Сукова. Деветата в схемата победи с 1:6, 6:3, 7:5 и нанесе първа загуба на Навратилова от януари предната година и я лиши от календарен Голям шлем.

Роджър Федерер, 2005 г.

Защитаващият титлата си Федерер искаше да прибави нова титла от Шлема във витрината си. Той нямаше загуба от 26 мача и нямаше загубен сет в Мелбърн до мача от полуфиналите срещу Марат Сафин. Руснакът, номер 4 в света тогава, спечели с 5:§, 6:4, 5:7, 7:6, 9:7.

Щефи Граф, 1997 г.

Аманда Кьотцер спря Граф през 1997 г. Южноафриканката нанесе три много важни загуби на германската легенда – в Берлин, на „Ролан Гарос“. В Мелбърн тя я отстрани по пътя си към четвъртфиналите с 6:2, 7:5, като във втория сет губеше с 3:5, преди да направи обрат.

Джон Нюкомб и Кен Розуел, 1976 г.

Нюкомб и Розуел бяха черешката на тортата на австралийския тенис и номер 1 и 2 в схемата през 1976 г. Но голямата звезда в турнира се оказа друг местен играч – Марк Едмъндсън – номер 212 в света. Той удари Розуел в четири сета в полуфиналите, а след това направи същото и срещу Нюкомб във финала.

Рафаел Надал, 2016 г.

Седем години преди това Надал беше преборил сънародника си Фернандо Вердаско в пестеов трилър в полуфиналите, за да спечели титлата. Вердаско си го върна на „Род Лейвър Арина“ още в първия кръг със 7:6, 4:6, 3:6, 7:6, 6:2.

Борис Бекер, 1997 г.

Бекер пристигна в Мелбърн с идеята да защити титлата си. Но се натъкна на Карлос Моя. Испанецът измина пътя до финала, а след това стана и номер 1 в света. Моя бе първото препятствие пред Бекер, като го повали и прати у дома след 5:7, 7:6, 2:6, 6:1, 6:4.

Винъс Уилямс, 2004 г.

Преди срещата им в Мелбърн Парк Лиза Реймънд бе срещала по-голямата сестра Уилямс три пъти и бе спечелила едва 13 гейма в тези мачове. Дори не бе записала сет. Но в третия кръг през 2004 г. аутсайдерката надскочи себе си и спечели с 6:4, 7:6. „В шок съм“, призна Винъс след мача.

Пийт Сампрас, 1996 г.

Пийт влезе в 1996 г. като кралят на тениса. Номер 1 в света бе спечелил последните два турнира от Големия шлем. В Мелбърн обаче се изправи срещу 19-годишния Марк Филипусис в третия кръг. Неизвестният тогава австралиец прегази Сампрас в мача между тенисистите с най-добър тенис тогава. Филипусис „заби“ 30 аса в мача и спечели в три сета.

Роджър Федерер, 2015 г.

Швейцарският ас не беше отпадал преди трети кръг в Мелбърн от 2001 г. Но талантливият Андреас Сепи, тогава номер 46 в света, разтърси света, като записа първа победа от 11 мача над ФедЕкс с 6:4, 7:6, 4:6, 7:6.

Симона Халеп, 2016 г.

Китайската квалификантка Джън Шуай не можеше да удържи емоциите си след този мач. Тя беше пратила у дома номер 2 в схемата Симона Халеп още в първия кръг след 6:4, 6:3. За китайката това бе първа победа в основната схема на Големия шлем от 14 участия.