Надал се измъчи с Бердих, предстои дуел №23 с Федерер

01-04-2011 04:38 | Николай Драгиев

Роджър Федерер и Рафаел Надал ще се срещнат едва за четвърти път един срещу друг в полуфинал на турнир от общо 23 сблъсъка. Това ще стане на "Мастърс 1000" в Маями. Федерер достигна по-леко до тази фаза, след като при 3:0 гейма неговият съперник в четвъртфиналите Жил Симон се отказа. Рафаел Надал пък имаше сериозни проблеми срещу Томаш Бердих, но спечели с 6:2, 3:6, 6:3.

Надал показа изключителен тенис в началото на двубоя си с Бердих и след два пробива поведе с 4:0. Бердих не допусна да загуби на нула и все пак спечели два гейма до края на сета.

Нещо повече - Бердих взе 8 от следващите 10 точки на втория сет и това му помогна да поведе с 3:0 гейма с пробив. Чехът сервираше по прекрасен начин и успя да задържи този си пробив за изравняване на сетовете - 6:3. Това бе първият сет, който той печели срещу Надал от 2006 година.

Превъзходството на Бердих продължи и в началото на третия сет, когато бе видимо, че той има превес дори в разиграванията. Надал обаче обърна първия гейм от 0:40 след три аса, колкото бе направил за първите два сета. Постепенно Надал, който получи и лекарска помощ за проблем с рамото, навлезе в познатия си ритъм. Логичното се случи и той проби за 5:3, след което приключи мача на свой сервис.

През миналата година Надал също игра полуфинал в Маями. Това е и един от малкото турнири от категорията "Мастърс 1000", които Рафа не е печелил, макар да има два финала.

Така ни предстои да видим 23-и сблъсък между двамата титани на световния тенис. Равносметката е 14:8 в полза на Надал, но това е само на хартия.

Макар и не в двубой от АТР Надал победи на 1 януари 2011 година Федерер със 7:6, 7:6 в Абу Даби. През миналата седмица Федерер и Стан Вавринка победиха Надал и Марк Лопес на двойки след 7:5, 6:4.

Ето и кратка разбивка на 22-те срещи между Федерер и Надал до момента:

- 18 от тях са финали. Резултатът е 12:6 в полза на Надал - 10 на клей, 1 на трева и 1 хард. Във финали на "Голям Шлем" 5:2 за Рафа.

- В полуфиналните им срещи Федерер води 2:1. Те имат и един двубой преди полуфинал, спечелен от Надал.

- 7 от срещите им досега са на твърд корт. 4:3 е резултатът в полза на Федерер.

- В Маями те имат две срещи - 1:1 е резултатът. През 2005 г. във финала Федерер обръща след 0:2 сета - 2-6, 6-7(4), 7-6(5), 6-3, 6-1.

- На трева Федерер води с 2:1, но на клей Надал има преднина от 8:2.

- В 22 срещи Федерер и Надал са изиграли 74 сета и общо 744 гейма. Когато Надал спечели първия сет, той взима мача в 85% от случаите. Щом Федерер завоюва първия сет, той печели в 67% от срещите.

Двубоят Федерер - Надал ще се състои в 2 часа през нощта българско време в петък срещу събота.